תינוקות

התפתחות תינוקות - אין כמו הבית

טיפים לעידוד עצמאות מוטורית אצל תינוקות לקראת שלב הזחילה או ההליכה בסלון הביתי מאת מדריכת ההתפתחות ויטל זוארץ פליישר

התפתחות תינוקות - אין כמו הבית

כמלווה התפתחותית אני מרבה לעודד אמהות לתינוקות בתחילת שלב הזחילה לצאת החוצה עם התינוקות, לחשוף לחול, לדשא, לתת להם להתנסות בזחילה על מגלשות (מלמטה למעלה), לתת חוויות וסטיבולריות (תנועה) בנדנדות וכמובן לאפשר להם שהות במרחבים פתוחים עם מעט גירויים על מנת לעודד את המוטיבציה שלהם לנוע ממקום למקום ובכך לשכלל את יכולת הזחילה שלהם.
אבל מה עושים כשבחוץ קר, כשהחול הוא בוץ וכשממש לא ניתן להושיב תינוק בנדנדה רטובה או לאפשר לו לזחול על מגלשה רטובה? ובכלל, האם התינוק יכול לנוע בנוחות בבגדי החורף המסרבלים?

 

ייצרו סביבה המאפשרת זחילה

חממו את הבית ואפשרו לקטנטנים להתנועע בבגד גוף נוח ואם אפשר אז גם בלי בגדים, על מנת שיכירו את גופם ויחושו את סביבתם. בתחילת הזחילה ודאו שהמשטחים עליהם נמצא התינוק מאפשרים לו לדחוף את גופו כקונטרה למשטח ואינם מחליקים (כמו שמיכה או מזרון פעילות רך מידי) וכי אין סביב התינוק שפע של משחקים וגירויים המייתרים את הצורך בהתרחקות מהאזור בו הוא נמצא.

 

יצירתיות היא שם הסיפור

לא חייבים לצאת כל יום לג'ימבורי על מנת לאפשר פעילות מוטורית. ניתן לייצר ג'ימבורי ביתי באמצעות שימוש בריהוט ובאביזרים שיש לכם בבית.
שורת כסאות יכולה להיות מנהרה לזחילה, כרית סלון קטנה יכולה להיות קרוסלה לתינוק כשהוא שוכב עליה על בטנו או על גבו, ערימת כריות ושמיכות יכולה להיות מסלול מכשולים ומסלול זחילה (ובהמשך הליכה) מאתגר, כרית ספה/ מזרון מיטת תינוק יכולים להיות שיפוע לטיפוס ברגע שמונחים על משטח יציב מוגבה ואם נמצאים בבית שני מבוגרים גם שמיכה יכולה להפוך לערסל ולאפשר חוויית תנועה מהנה ומצחיקה או מרפה ומרגיעה.

 

 

חשיפה למרקמים שונים

חשיפה למרקמים חשובה מאוד לתחושת הבטחון והנוחות של התינוק המתחיל לנוע בזחילה ולאחר מכן בהליכה, יכולה להתרחש גם בבית. עודדו משחק במקומות שונים בבית- פעם על השטיח, פעם על הרצפה, פעם על מזרון ופעם על פאזל רצפה. פזרו על הרצפה עיתונים, ניילונים (ניילון פצפצים יכול לשדרג את הפעילות) ואם אתם ממש במצב רוח טוב ובא לכם להשתגע אפשר גם לאסוף עלי שלכת יבשים ולאפשר משחק בהם בסלון או באמבטיה (למזעור הלכלוך).

 

תנו לו לטפס עליכם

גם הגוף שלנו יכול להפוך לג'ימבורי נהדר ולדרך מהנה לתרגל את מערכת שיווי המשקל של התינוק (ועל הדרך קצת ספורט בשבילנו). שימו מוסיקה, רקדו עם התינוק על הידיים, הניפו אותו בזהירות באוויר ותנו לו חוויית תנועה מהנה, בשכיבה על הגב הניחו אותו על שוקי רגליכם ושחקו באווירון ומידי פעם הרשו לעצמם להתפרע בדהירת סוסים ברחבי הבית כשהתינוק שוכב על גבכם ואתם זוחלים על שש.

 
אמא מריצה את ביתה על הרגליים לקראת שלב ההליכה

יצירה ככלי לעידוד ושכלול התפתחות מוטורית

הטיפ חמישי שלי מתאים יותר לשלב הישיבה והעמידה: גם יצירה יכולה להיות כלי נהדר לעידוד ושכלול התפתחות מוטורית. כך למשל אפשר להדביק בריסטול גדול על הרצפה ולאפשר ציור/צביעה בגואש/הדבקת מדבקות כשהילד על בטנו, להדביק בריסטול גדול על תחתית השולחן ולאפשר את אותה הפעילות כשהילד על גבו, להדביק בריסטול על הקיר גבוה יותר מגובה הילד העומד ולאפשר ציור תוך זקיפה ואפילו עמידה על קצות האצבעות. כמובן שניתן לשדרג את הפעילות באמצעות שילוב צבעי ידיים וגואש ולהרוויח גם חשיפה למרקמים שונים ותרגול מוטוריקה עדינה. רעיון נוסף הינו משחקי מדבקות- להדביק מדבקות על איברי גוף שונים לתרגל שיום איברים ותנועתיות הגוף באמצעות הדבקת והסרת מדבקות מאזורים שונים בגוף (רגליים, גב, בטן וכו').

 

אם נאפשר את יצירתיות ילדינו ונהיה יצירתיים בעצמנו הבית יכול להפוך לסביבה התפתחותית מהנה ומאתגרת עבור ילדינו. כמובן שהדבר נכון גם לימי הקיץ החמים בהם התרחקות מהמזגן הינה משימה בלתי אפשרית.


הכר את המומחה: ויטל זוארץ- פליישר, אמא לאופיר בת ה- 3 וחצי ואורי בת השנה. מלווה התפתחותית ומנחת סדנאות עיסוי תינוקות בשיטת IAIM ב "ויטל- התפתחות תינוקות ופעוטות".

 


Image courtesy of photostock / FreeDigitalPhotos.net

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים