חורף וקר בחוץ. מה להלביש לילדים?

לנו תמיד קר ואם לנו קר – זה אומר שלהם עוד יותר קר, לא? נכון, אנחנו לא רוצים שלילדים שלנו יהיה קר. זה לא נעים, הם עלולים להצטנן, וגם יחשבו שאנחנו הורים נוראיים בגן / בגינה / כשסבתא תגיע לבקר. אבל אנחנו גם רוצים שיהיה להם נעים לנוע, לטייל, לחקור את העולם. שירגישו בטוחים ביכולות שלהם ובגוף שלהם.

חורף וקר בחוץ. מה להלביש לילדים?

אני קמה בבוקר ויוצאת החוצה. השמיים אפורים, יש רוח. בעיתון כתוב שיהיה מעונן חלקית. מה זה בכלל מעונן חלקית?? עומדת מול הארון של הגוזל ומתחילה להתלבט: עם גופיה או בלי? סווצ'ר או מעיל? ואם יהיה חם? ואם ירד גשם? איך מלבישים את הקטנטנים בחורף הישראלי המבולבל הזה?

כמדריכה, מגיעות אלי המון אמהות מתלבטות, וגם בגנים אני רואה את ההתלבטות הזו – כולה מולבשת על הקטנטנים. לנו תמיד קר ואם לנו קר – זה אומר שלהם עוד יותר קר, לא? והרצפה קרה אז צריך להגן על כל החלקים מפני האיום הזה, נכון? 
נכון ולא נכון.

נכון, אנחנו לא רוצים שלילדים שלנו יהיה קר. זה לא נעים, הם עלולים להצטנן, וגם יחשבו שאנחנו הורים נוראיים בגן / בגינה / כשסבתא תגיע לבקר. 
אבל אנחנו גם רוצים שיהיה להם נעים לנוע, לטייל, לחקור את העולם. שירגישו בטוחים ביכולות שלהם ובגוף שלהם.

 

 

מנקודת מבט התפתחותית, כל מלבושי החורף העבים מגבילים בצורה ניכרת את היכולת של הילד להתנועע (כי 2 זוגות גרביים זה מאד מחליק וגם החרמונית לא בדיוק מקלה על הרמת הידיים), לבדוק את היכולות שלו כנגד הקרקע (כי יש כ"כ הרבה שכבות באמצע) וללמוד על גבולות הגוף שלו (כי איפה הם בכלל מתחת לכל הפוטרים?). ילדים של חורף לא מתפתחים יותר לאט סתם כי קר. הם פשוט לא מצליחים ללמוד הרבה עד שמגיע האביב...

 

אז מה עושים בכל זאת? הנה כמה תובנות וטיפים:

 

חימום בגן 

רוב הגנים מחוממים, הבית מחומם, אם יהיה קר אפשר לעטוף ואני בטוחה שגם אם הגננת תראה ילד רועד להנאתו היא תדאג לשים עליו איזו אפודה. אז הדבר הראשון הוא – לשחרר. החורף הישראלי לא כזה נוראי והגוזל לא יקפא, קשה מאד להגיע ללהלביש מעט מידי אם לא מתאמצים, בעיקר אם אנחנו בודקים קודם איך אנחנו לבושים ומיישמים גם עליהם.

 

שיטת הבצל 

 "שיטת הבצל" עובדת מצויין. העדיפו כמה שכבות דקות (לא יותר משלוש!) על פני אחת עבה במיוחד. קלפו או הלבישו על פי הצורך. לגן הכינו בתיק עוד חולצה, מעיל או סוודר ליציאות לרחוב וזה מספיק.

 

חימום כפות הרגליים

כפות הרגליים חשובות מאד ללמידה ומצד שני מהוות נקודה קריטית לחרדות הוריות. אם הגוזל שלכם עבר את גיל חודשיים – אין צורך בשני זוגות גרביים. אם אתם ממש מתקשים עם המחשבה על חתיכת בד בודדת שמגינה עליהן – יש גרביים עם סוליה עבה קצת יותר. עדיף לצייד את הגן והבית בנעלי בית רכות ("טרום הליכה") מאשר לעטוף עד שלא רואים את הצורה של הרגל.

 

חימום הראש

הרבה מחום הגוף יוצא דרך הראש. אם בחוץ קר מאוד שימו לילדים כובע מחמם מצמר או פליז, שיגן גם על האוזניים. 


והכי חשוב – לאפשר זמן חשיפה לעולם. לחמם חדר היטב ולתת לקטנטנים להשתולל – מינימום בלי גרביים ומקסימום בלי בגדים בכלל.

נסו להכניס את הזמן הזה ללו"ז היומי, בד"כ סביב המקלחת זה הכי נוח. אפשרו להם לבלות בחקירה של יכולות הגוף שלהם בלי חציצה 10-20 דק'. לפעמים זו העצה היחידה שאני נותנת להורים שמתלוננים שהקטנטן לא מצליח להתהפך/לזחול/לעמוד וכו' – וזה מספיק.

תהנו, תשתוללו, תחקרו – ואל תחששו מהחורף והקור!

 


הכר את המומחה: דקלה שלום היא אמא של יונתן בן ה-6 ותומר בן השנתיים וחצי. מדריכת ליווי התפתחותי ומנהלת "חיוכים- הבית לחוגי תינוקות" בפתח תקוה. לאתר של דקלה.

 

 

 Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים