דם טבורי - פריצת דרך בטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין ובסרטן

בעשור האחרון חלה עלייה של יותר מ - 200% בקרב ילודים על הרצף האוטיסטי, והשנה הצפי המסתמן עומד על כ - 41,000 ילודים. חוקרים מצביעים על כך כי הסיבה לאוטיזם בקרב כ - 70% מהילודים נובעת מדלקות שונות ומגורמים סביבתיים ו - 30% נובע מסיבות גנטיות. במרכז הארצי לדם טבורי מציינים כי בעקבות מחקרים בעולם ובארץ החדשנות הרפואית מראה כי טיפול בדם טבורי מוביל לשיפור במדדי האוטיזם, שיפור בקרב הסובלים בשיתוק מוחין וריפוי סוגים שונים של מחלת הסרטן.
דם טבורי - פריצת דרך בטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין ובסרטן
בתוך מאמר זה:

 

דם טבורי

הרבה לפני החשיבה על בחירת שמו של הבייבי שבדרך, רכישות עבורו וסידור החדר שמחכה רק לו, ישנה דאגה אחת קבועה שחוטפת רגשית את כל ההורים לעתיד, ותיקים וחדשים כאחד - בריאותו של היילוד - המפתח החשוב ביותר לקיומו בעולם.
וכשמדובר בבריאות, השאיפה היא לעשות את המקסימום כדי לבסס ודאות שבמידה ומשהו קורה - קיים פתרון וניתן לטפל בבעיה.
אחד הפתרונות החדשניים לשיפור מגוון בעיות בריאותיות ובמיוחד באוטיזם ובשיתוק מוחין - הדם הטבורי מצליח ליצור שיפור משמעותי.
כאשר מדובר בטיפול בסרטן מסוגים שונים - מגיעים גם לריפוי מלא. אבל, ישנה רק הזדמנות אחת לשמר את הדם הטבורי - מיד לאחר שהילוד מגיח לאוויר העולם.
 
 
 
שימור דם טבורי
 

מה זה דם טבורי

בזמן שהותו של העובר ברחם אמו, מחבר חבל הטבור המכיל כלי דם, את העובר לשלייה ודרכו הוא מקבל מהאם את אספקת המזון והחמצן הדרושים לו.
בסיום תהליך הלידה מנתקים את חבל הטבור (מהיילוד), השלייה נפרדת (מהאם) ולא נעשה בהם שימוש נוסף כלשהו.
מסתבר ששאריות הדם שנותרות בחבל הטבור ובשלייה (Cord blood), עשירות בתאים המכונים "תאי אב" או "תאי גזע" (stem cell), ומכילות ריכוז גבוה של תאים ראשונים של מערכת הדם.
חשיבותם בכך שהם בעלי יכולת להפוך (להתמיין) לתאים מסוגים שונים: כדוריות דם אדומות, כדוריות דם לבנות וטסיות דם, והם יכולים להחליף תאים שאינם תקינים ברקמות השונות, גם בשלבים מאוחרים יותר של החיים.
 
 
 

שימור דם טבורי

הדם הטבורי אשר מכיל תאי גזע צעירים, נותר בחבל הטבור מיד לאחר הלידה. תאים אלו מסוגלים להיהפך לכל תא במערכת החיסונית ובדם ויש ביכולתם לשפר מצבים מסויימים של פגיעות ומחלות ואף לרפא סוגי סרטן שונים.
המחקר בארץ ובעולם מתקדם מאוד ובמקומות שונים בעולם נעשה שימוש בדם טבורי כחלק מפרוטוקול הטיפול. בישראל עדיין מדובר במחקר, אשר נמצא בשלבים מתקדמים מאוד.
 
 
 

למה משמש דם טבורי

בפועל, מציינים במרכז ארצי לדם טבורי, בוצעו עד היום ברחבי העולם עשרות אלפי השתלות של דם טבורי כחלק מפרוטוקול טיפולי ונרשמו הצלחות רבות.
מאז המחקר הראשון בעולם בנושא השתלת דם טבורי אותו החלה פרופ' ג'ואן קורצברג בארה"ב במהלך שנות ה - 90', נערכים ברחבי העולם עוד ועוד מחקרים אשר מצביעים על ריפוי בקרב חולי סרטן ושיפור במדדי אוטיזם ושיתוק מוחין.
 
פרופ' קורצברג הייתה זו אשר השתילה את תאי הגזע היקרים בגופה של עמית קדוש במהלך שנת 2009 והצילה אותה ממחלת הסרטן בה לקתה וכך סללה את הדרך לחולים רבים נוספים.
 
 

שיפור מדדי האוטיזם בזכות הדם הטבורי - גם בישראל

על פי דוח של משרד הבריאות ההערכה היא כי עד סוף שנת 2022 נולדו כ - 41,000 ילודים כשהם על הרצף האוטיסטי והמספר רק הולך וגדל מדי שנה לאורך העשור האחרון.
למרות שלא כל הסיבות ידועות, מצביעים החוקרים על כך כי 70% מהילדים שעל הרצף האוטיסטי לקו בכך כתוצאה מגורמים סביבתיים או מתהליכים דלקתיים שנחוו במהלך ההיריון, אשר גרמו לשינויים בתאי מערכת החיסון הנמצאים במוח העובר.
לתאים אלה יש השפעה על מבנה המוח שעשויים לפגוע בחלק מתהליכי המוח, כאשר חלים בהם שינויים.
 

דם טבורי בחשיבה מחקרית

החשיבה המחקרית הובילה אותם להשפיע על אותם תאים באמצעות דם טבורי ובכך לשפר את התהליכים במוח.
בבית החולים שיבא תל השומר נערכים כיום שלושה מחקרים במקביל בשילוב הדם הטבורי בתחומים: אוטיזם, מומי לב מולדים ושיתוק מוחין על ידי ד"ר עמר בר יוסף, מנהל המכון להתפתחות הילד בבית החולים. 
 
לדברי ד"ר בר יוסף במחקר השתתפו עד כה 30 ילדים, והוא עדיין לא הסתיים.
בחלק מן הילדים שסיימו את המחקר דווח על שיפור בתפקוד על ידי ההורים, אך עדיין מוקדם מדי לסכם את תוצאות המחקר.
חוויה אישית של אחד הילדים שהשתתפו במחקר ניתן לראות באמצעות סיפורו של נבו בן השש אשר אובחן על הרצף האוטיסטי  ובזכות השתתפותו במחקר השתפר מצבו באופן משמעותי.
 
שמירת דם טבורי
 

ממחקר בדם הטבורי – לפרוטוקול הטיפול

בזמן שברחבי העולם מתקיימים לא מעט טיפולים בילדים באמצעות דם טבורי וגם ישראלים טסים לצורך ריפוי למרכזים הללו עם הדם הטבורי אשר נשמר במרכז ארצי לדם טבורי, הציפייה היא כי בתום סיכום מחקרו של ד"ר בר יוסף במהלך 2023, ניתן יהיה להצביע על הצלחה של כ - 20%  בקרב הילדים המשתתפים במחקר, כדי לקבל את אישורו של משרד הבריאות לטיפול באמצעות הדם הטבורי בבית החולים.
 

שילוב דם טבורי בשיתוק מוחין

במסגרת מחקר נוסף אותו עורך ד"ר בר יוסף מתמקד, נכון לעכשיו, ב - 4 ילדים בהם נבחנת ההשפעה של דם טבורי על שיתוק מוחין. בדומה להתפתחות האוטיזם במוחו של העובר, שיתוק מוחין מתרחש כתוצאה מהסתבכות בלידה ומזיהומים שונים שעשויים להיות במהלכה - משמעות הפגיעה במהלך הלידה הינה פגיעה ברקמת המוח וגם ברקמה העוטפת אותה ומוגדרת רקמה 'שבירה' שאם תקבל תמיכה מתאימה תוכל להשתקם ולהשתפר. המחקר יימשך שנתיים נוספות.
 

מחלימים מסרטן בזכות הדם הטבורי

פרופסור ארנון נגלר, נשיא המרכז ההמטואונקולוגי בבית החולים שיבא תל השומר וממקימי בנק הדם הטבורי הראשון בארץ הממוקם בשיבא ואשר חתום על עשרות מחקרים מוצלחים - ביצע בשנת 1994 את השתלת הדם הטבורי בישראל והוביל להצלחה באמצעות מחקרו בהשתלת דם טבורי במח העצם במקרה של סרטן הדם וכאשר הילד חווה כשל חיסוני.
 

כמה עולה לשמור דם טבורי

במשרד הבריאות כבר מבינים היטב את חשיבות העניין ובשנת 2007 נחקק חוק שימור הדם הטבורי המסדיר את תקנות השימור.
קופות החולים השונות מציעות כיום סבסוד בתשלום שמירת הדם במסגרת סל ההיריון הניתן ליולדת ואף ניתן לבדוק קבלת החזרים גם במסגרת הביטוחים הפרטיים.
למרכז ארצי לדם טבורי יש הסכמים עם כל בתי החולים בארץ (למעט בית החולים האיטלקי בנצרת) וכן הסדרים עם כל קופות החולים בארץ.
 
את הדם הטבורי אפשר לשמור באחת משתי האופציות: באופן פרטי או ציבורי. כאשר הדם נשמר באופן פרטי המשמעות היא כי הגישה אליו היא רק עבור בעליו ועבור בני משפחתו (שירות בתשלום) והיתרון הינו ברור במקרים בהם יש צורך בשימוש במנה לצורך טיפולים רפואיים.
 
כאמור, ישנה רק נקודת זמן אחת בה ניתן לאסוף ולשמור את הדם הטבורי - מיד לאחר הלידה. בחירה בכך עשויה להיות החלטה מצילת חיים ומהווה את תעודת הביטוח הביולוגית היחידה כיום.
 
 
 
 
 
 
 
בחרי בית חולים
המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
ליס (איכילוב) - יולדות
וולפסון - יולדות
בילינסון - יולדות
העמק - יולדות
שיבא - יולדות
מעייני הישועה - יולדות
קפלן - יולדות
מאיר - יולדות
הלל יפה - יולדות
לניאדו - יולדות
רמב"ם יולדות
בני ציון - יולדות
פדה-פוריה - יולדות
כרמל - יולדות
זיו - יולדות
ברזילי - יולדות
שערי צדק - יולדות
סורוקה - יולדות
אסותא אשדוד - יולדות
 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA