תינוקות

15 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

כאבי בטן אצל תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם נגרמים כתוצאה מגזים, או "קוליק" כפי שהם נקראים לעיתים. מתי תקופת הגזים מתחילה, מתי היא תגמר ואיך אפשר לעזור לתינוק הקטנטן שלנו שבוכה בלי הפסקה?

15 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

התינוק שלך בן חודש ולא מפסיק לצרוח מכאבי בטן? הוא לא לבד. תופעת הגזים אצל תינוקות מתרחשת בדרך כלל בין השבוע השלישי לחיי התינוק ונמשכת עד לחודש השלישי. לעיתים תופעה זו מתחילה כבר אצל תינוקות בני ימים ספורים. התקפי הגזים מופיעים בעיקר בשעות אחר הצהריים והערב, אך יש תינוקות אשר סובלים מכך לאורך כל היום.

התופעה מאופיינת בבכי, התפתלויות ויציאת גזים ועדיין לא ברור המנגנון שמתחיל את הגזים בתינוקות רכים. תופעה זו נקראת גם "קוליק" (Kolik).

 

 

 

איך אפשר להפחית כאבי גזים אצל תינוקות?

 1. לאחר הארוחה, הרימו את התינוק לגרעפס.
 2. חליטות שומר, מנטה וקמומיל- כמה טיפות של חליטות לפה יכולות לעזור.
 3. שימוש במנשא ערסול (מנשאי בד). תנוחת העירסול תקל על כאב הבטן. גם מנשא מערבי בו התינוק במנח ישר יכול לעזור, בגלל הלחיצה הקלה על הבטן כשהתינוק עליכם. הליכה בחוץ או צעדים במקום כשהתינוק במנשא עליכם יעזרו מאוד.
 4. קפיצות קלות על כדור פיזיו עם התינוק עליכם.
 5. ישיבה על כסא בעוד שבטן התינוק מונחת על הברכיים שלכם. אפשר לנענע מעט את הברכיים מעלה-מטה ולצדדים (בתנועות עדינות. הזהרו לא לטלטל את התינוק).
 6. תרופות הנמכרות בבתי מרקחת כמו סימיקול- תרופה המפרקת את בועות הגז וכך מקלה על שחרורן. לא דורשת מרשם רופא.
 7. תרופות טבעיות כמו גרפווטר- תרופה טבעית המכילה שמנים טבעיים של שומר, אניס ומנטה. ללא מרשם רופא.
 8. התנועות שנגרמות ע"י טיול בעגלה יכולות להקל מאוד. בכלל, כל תנועה מקלה על אי הנוחות בבטן.
 9. תנוחת "נמר על עץ"- תנוחה מצויינת להקלת הכאב. בתנוחה זו התינוק מושען על אמת היד, הראש מופנה כלפי המרפק והידיים והרגליים שלו נמצאים משני צידי האמה.
 10. השכבת התינוק על ביטנו (בהשגחת ההורה ולא במהלך הלילה בחודשים הראשונים לחייו). הלחץ על הבטן עוזר לפעמים לשחרר גזים.
 11. השכבת התינוק על הגב וקיפול רגליו לכיוון הבטן. תנועה זו עוזרת לשחרור גזים. ניתן להשתמש בתנועה זו גם כשהתינוק סובל מעצירות.
 12. עיסוי את בטנו של התינוק עם כיוון השעון. הקפידו לא לעסות מיד לאחר האכלה.
 13. עיסוי רפלקסולוגי- עסו את כפות רגליו של התינוק עם כיוון השעון.
 14. טרמפולינה רוטטת- לחלק מהתינוקות מצב החצי ישיבה של הטרמפולינה ביחד עם הרטט, עוזר. שימו לב שלא כדאי להשאיר תינוק קטנטן בטרמפולינה לזמן ארוך, בגלל הלחץ המופעל על החוליות שלו.
 15. אומרים ש-10% ממקרי הגזים בתינוקות יונקים מושפעים מתזונת האם. אם את מניקה, נסי להוריד מזונות מסויימים מהתפריט שלך ובדקי האם יש השפעה כלשהי על התינוק. מאכלים שחשודים בתור יוצרי גזים הינם מוצרי חלב, חיטה וירקות מצליבים דוגמת כרובית וברוקולי.
ברוב המקרים כאבי הבטן מתגברים בשעות הערב והלילה, בדיוק כשאת רוצה ללכת לישון ונשפכת מעייפות. תהיי חזקה, בקשי עזרה וזכרי שבעוד כמה שבועות תקופת הגזים תעבור.
 
ייתכן יעניין אותך עוד:
 
Image courtesy of  papaija2008 / FreeDigitalPhotos.net

 

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים