בדיקת הריון ביתית

מקלוני בדיקת הריון מוכרים היטב לכל מי שאמורה לקבל מחזור חודשי אך הוא מסרב להגיע, ולכן האופציה הראשונית היא לקפוץ לפארם הקרוב ולרכוש ערכה לבדיקת הריון ידידותית לשימוש. עד כמה הבדיקה אכן אמינה? מתי נכון להשתמש בה? מהן הטעויות הנפוצות שנשים עושות בבדיקת הריון ביתית? כל התשובות במאמר הבא.
בדיקת הריון ביתית

בדיקת הריון ביתית - איך זה עובד?

בדיקות הריון ביתיות הפכו בשנים האחרונות למבוקשות וממש בהתאם למקובל בתרבות המערבית המודרנית, למה להמתין אם אפשר לדעת כאן ועכשיו? בדיקות הריון ביתיות נעשות על ידי דגימה מהשתן שבה מופרשים סימנים כימיים האופייניים למצב של הריון.
הסימנים הראשוניים המאפיינים הריון שיתגלו הם הגונדוטרופין כוריוני אנושי שנקרא גם HCG (הורמון ההריון), חלבון המיוצר על ידי השיליה כמה ימים לאחר ההפריה.

מתי אפשר לעשות בדיקת הריון

בדיקת הורמון ה-HCG היא אמנם סימן אמין לגילוי הריון, אך יחד עם זאת לא ניתן להבחין בה בשבועות ההריון הראשונים, מה שגורם לעתים לתוצאות שליליות בעיקר כאשר הבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם מידי של ההריון.
רוב הבדיקות הביתיות לגילוי הריון נעזרות בנוכחות של בטא שהוא יחידות משנה של ה HCG המאפשר לקבוע את התוצאה על ידי הופעת שני קווי צבע, כאשר אחד מהם מופיע בכל מקרה והשני יופיע כאשר ההורמון נמצא, ואז התשובה תהיה חיובית. יש לציין כי ההורמון יתחיל להופיע כ 6-12 ימים מזמן ההפריה - ולכן זאת התשובה לשאלה מתי עושים בדיקת הריון ביתית.

 

 

 

האם בדיקת הריון ביתית אמינה?

מרבית יצרני הבדיקות לא מתחייבים על 100% אמינות, אלא על 99%, מה שמשאיר מעט ספקות בנושא. רוב הבדיקות הן אכן אמינות, אך יחד עם זאת יש לא מעט הפתעות בנושא.
ברוב המקרים, כאשר מדובר על הריון מוקדם מדי, ייתכן כי הבדיקה לא תהיה נכונה, ולכן מומלץ לבצע בדיקת דם להריון הנחשבת לאמינה יותר, משום שבאמצעותה ניתן לעקוב אחר קצב עליית הבטא.

בדיקת הריון חיובית

בדיקת הריון חיובית לרוב מסומנת בשני קווים בחלונית התוצאה של בדיקת ההריון. יש מקרים בהם אחד הפסים יהיה פס חלש מאוד. מה שמעיד כי ההריון עדיין בתחילתו ורמת הורמון ההריון נמצא עדיין במינון נמוך יחסית בגופך. אם אינך בטוחה תוכלי לאמת בוודאות בבדיקת דם לזיהוי הריון.
יצאה לך בדיקת הריון חיובית? רוצה לדעת איך מתקדם תהליך ההריון מכאן? :

תמונה של בדיקת הריון חיובית
בדיקת הריון ביתית חיובית

בדיקת הריון שלילית

בדיקת הריון ביתית שלילית מסומנת ב קו אחד על חלונית התוצאה של הבדיקה. ייתכנו מקרים בהם הבדיקה תציג תוצאה שלילית שאינה נכונה. אחת הסיבות הנפוצות לכך היא ביצוע בדיקת ההריון מוקדם מדי.

תמונה של בדיקת הריון שלילית
בדיקת הריון ביתית שלילית

טעויות נפוצות שנשים עושות בעת ביצוע בדיקת הריון ביתית

יחד עם זאת, ישנן טעויות נפוצות שנעשות בקלות דעת בעת הבדיקה (ייתכן מהתרגשות) והן:
  • בדיקה מוקדמת מדי – בדיקת הריון ביתית מבוססת על הורמון HCG שלא תמיד נמצא בגופה של האישה בימים הראשונים, אלא מתפתח על ידי השיליה ולכן לא תמיד תוצאה שלילית היא נכונה. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה כמה ימים לאחר איחור המחזור.

  • לבדוק את המקלון מיד לאחר הבדיקה – אז נכון שישנה התרגשות מסוימת, בכל אופן שינוי ממשי בחייך, אך חשוב להמתין כמה דקות (לרוב 5 דקות) עד שהמקלון ישנה את צבעו. בכל מקרה, הסתכלי על הוראות היצרן והמתיני לפס.

  • אל תוותרי בגלל תוצאה שלילית – גם אם קיבלת תוצאה שלילית, חזרי שוב על הבדיקה לאחר כמה ימים. הרי כפי שכתבנו, לא תמיד הורמון HCG מופיע אצל כל אישה מיד.

  • נטילת תרופות כגון תרופות אנטי- אפילפטיות או תרופות לטיפולי פוריות יכולות לשבש את אמינות הבדיקה, ולכן קראי את הוראות היצרן לפני השימוש.

בדיקות הריון המאפשרות לזהות את שבוע ההריון – כן זה קיים! 

תחום בדיקות ההריון הביתיות מתקדם ממש כמו כל תחום אחר ברפואה, ולכן כיום תוכלי למצוא בדיקות המציגות תוצאה דיגיטלית על גבי הצג -  "Pregnant" או "Not pregnant".
אם לא די בזאת, הבדיקות החדשניות מאפשרות לזהות גם את גיל ההריון, כלומר על הצג תוכלי לראות את מספר הימים שחלפו מיום ההתעברות. מובן שהעלות של הבדיקות המתקדמות תהיה גבוהה יותר, מה שמביא אותנו לבחון מהי העלות של בדיקות ההריון.

כמה עולה בדיקת הריון?

סקירה קצרה של בדיקות ההריון העלתה כי ישנן בדיקות המוצעות למכירה במחיר של 20 שקלים ועד 50 שקלים, בעוד שבדיקות דיגיטליות המאפשרות לגלות גם את גיל ההריון יעלו יותר מ-60 שקלים.
כמו כן, אפשר לרכוש גם בדיקה כפולה באריזה אחת בעלות זולה יותר.
בבדיקה ב-E-BAY מצאנו בדיקות זולות יותר משמעותית, ואם תרכשי כמות גדולה תוכלי אפילו לשלם 2 דולרים בלבד לבדיקה.
השאלה היא אם את מוכנה להמתין בסבלנות כשלושה שבועות עד להגעת החבילה בתמורה לחיסכון של כמה שקלים.

מידע שיתכן ויעניין אותך עוד: Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA