מחשבון ביוץ

תאריך תחילת וסת אחרונה
מהו מס' הימים הממוצע אצלך בין מחזור למחזור?
(אם לא ידוע רשמי את הממוצע, 28)

מחשבון ביוץ: איך תחשבי מתי אפשר להיכנס להריון?

החלטת שאת רוצה להיכנס להריון ראשון או הריון נוסף? מזל טוב! את בטח כבר יודעת שילדים לא מגיעים עם חסידה, ובכל זאת איך יודעים מתי אפשר להיכנס להריון? מה הוא תהליך הביוץ? איך מחשבים מתי הביוץ מתרחש? ומה זה חום השחר? כל התשובות לכל השאלות במדריך הבא

אם החלטת להיכנס להריון, רופא הנשים בטח שלח אותך ואת בן הזוג "לנסות". בשלב הזה נשאלת השאלה איך להיכנס להריון? או איך ומתי "מנסים"?
נכון, ברור לכולם שגבר ואישה מקיימים יחסים וכך מגיע התינוק, אך האם הסיפור הזה באמת כל כך פשוט?
ובכן, התשובה מורכבת. הריון לא תמיד מגיע בכזו קלות כמו בסרטים, אך עם זאת, בשלב הראשון כדאי לנסות להיכנס להריון באופן טבעי לפחות במשך שנה.
אז במשך השנה הזו באיזה יום בחודש זה הזמן לנסות להיכנס להריון?

התשובה היא: טרם הביוץ - אבל מה זה ביוץ ומתי הוא קורה? את המדריך הבא כתבנו בתינוק ישראלי במיוחד עבורך – המדריך יעזור לך להבין את תהליך הביוץ ומתי הוא מתרחש, כדי שתוכלו לנסות להיכנס להריון בתנאים האופטימליים.

מה זה ביוץ?

הביוץ הוא הזמן בחודש בו הביצית יוצאת מהשחלה ונקלטת בחצוצרה.
בשלב זה, הביצית מוכנה להפרייה, ולכן זה פרק הזמן בו אם תקיימי יחסים, יש את הסיכויים הגבוהים ביותר לכניסה להריון.

מתי מתרחש הביוץ?

חישוב זמן הביוץ תלוי באורך המחזור, ולכן זמן הביוץ משתנה בין אישה לאישה, ככלל אצבע הביוץ מתרחש 14 יום לפני קבלת הוסת.

עבור נשים עם מחזור סדיר, אשר מופיע כל 28 יום, הביוץ יתרחש ביום ה-14, ועבור נשים שהמחזור שלהן מופיע כל 35 יום, הביוץ יתרחש ביום ה-21.

הספירה מתחילה ביום הראשון לדימום האדום, הדמי, כלומר אם יש לך ביום הראשון הפרשות חומות אדמדמות, הן נחשבות להפרשות של לפני המחזור ולא להפרשות של המחזור עצמו, את הספירה אל תתחילי ביום של הפרשות אלו אלא מהיום בו ההפרשות אדומות.

אם כך, במחשבון ביוץ, שנמצא פה בעמוד, עלייך להזין ב"תאריך תחילת וסת אחרונה" את היום בו התחיל הדימום האדום. וב"מס' הימים הממוצע אצלך בין מחזור למחזור" עלייך להזין את ההפרש בין היום הראשון לוסת ליום הראשון של הוסת הבאה.


מתי כדאי לקיים יחסים, כדי להיכנס להריון?

מומלץ לקיים יחסים סביב מועד הביוץ, יומיים עד ארבעה לפניו, על מנת לקבל את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון.

דרכים לזיהוי הביוץ

מאחר ולא אצל כל הנשים הוסת סדירה, ומפני שהספירה היא מעט שרירותית ולא מהימנה, קיימות דרכים נוספות לזיהוי זמן הביוץ:

בדיקת ביוץ ביתית
ניתן לרכוש ערכה לבדיקת ביוץ ביתית ברשתות הפארם ובבתי מרקחת של קופות החולים ללא מרשם. עלייך לבצע את הבדיקה בשעות הערב, סמוך למועד בו הערכת שאמור להיות ביוץ, על פי חישוב מועד הביוץ: ההפרש בין וסת לוסת פחות 14 יום = כמות הימים שצריך לספור מהיום הראשון לוסת (הדמית). יש לקרוא את ההוראות בערכה, כדי להבין איזה סימון מסמל כי את מבייצת. הערכות נוחות לשימוש ואמינות, אך במקרה של מחזור שאינו סדיר יותר קשה לזהות בעזרתן את הביוץ.

חום השחר
חום השחר הוא חום גופך מיד עם היקיצה בבוקר. בזמן הביוץ יש עלייה של פרוגסטרון בגוף ובעקבות כך חום השחר משתנה ומסמן כי הביוץ החל.
איך לבצע את מדידת חום השחר? מהיום הראשון לוסת יש למדוד חום כל בוקר בעת ההתעוררות, ניתן לצפות כי החום יהיה קבוע, כאשר ביום הביוץ חום הגוף יעלה בכחצי מעלה צלזיוס. 
בדיקה זו אינה מהימנה, כי החום יכול לעלות מסיבות אחרות, ובנוסף כאשר הזיהוי נכון הוא למעשה זיהוי בדיעבד, מאחר והוא מתבצע לאחר שהביוץ התרחש, ולכן הסיכויים להיכנס להריון באותו החודש כבר נמוכים יחסית. שיטה זו טובה לתכנון קדימה ורצוי לבצעה במשך מספר חודשים על מנת לדייק בזמן הביוץ.
היתרון של שיטה זו מתבטא בעובדה שאין צורך לצאת מהבית כדי לבצעה, הבדיקה מתבצעת בפשטות ואינה פולשנית.

בדיקות הורמונליות
בדיקת פרופיל הורמונלי הכוללת רמות פרוגסטרון, אסטרדיול ו-LH הינה בדיקת דם פשוטה המתבצעת כשבוע אחרי הזמן המשוער לביוץ. זו בדיקה אמינה, אך גם היא מתבצעת בדיעבד, כלומר היא משמשת בעיקר לתכנון לחודשים הבאים, מאחר ובאותו החודש כבר הסיכויים להיכנס להריון נמוכים. ניתן לבצעה בשילוב עם בדיקת אולטרסאונד.

בדיקת אולטרסאונד
מעקב זקיקים מתבצע בבדיקת אולטרסאונד, באמצעותה רופא הנשים יכול לעקוב אחר התפתחות הזקיקים בשחלה. כאשר הרופא מזהה זקיק שנעלם לאחר תהליך גדילה, המשמעות היא שהתרחש ביוץ. בדיקת אולטרסאונד היא בדיקה אמינה, ונהוג לבצעה בשילוב עם בדיקות הורמונליות לקבלת תוצאות מדויקות יותר.
בדיקות הורמונליות ובדיקת אולטרסאונד פחות "ידידותיות" למשתמשת, כי לצורך ביצוען יש להגיע לקופת החולים לבדיקה מספר פעמים בחודש.

סימנים נוספים יכולים להוות אינדיקציה, אך הם פחות שימושיים ומידת היעילות שלהם נמוכה: הפרשה וגינלית, כאבי בטן או מיקום צוואר הרחם.

לחישוב מועד הביוץ שלך, מוזמנת להזין את הפרטים במחשבון הביוץ – בהצלחה!


לאחר שימוש במחשבון ביוץ

להסבר על שיטות נוספות לבדיקת ביוץ 

וחישוב ימי הפוריות לחצי כאן

 

 

ריכזנו עבורך תוכן שיכול לעניין אותך: 


החל מחלוקת ההריון לשבועות,
חודשים וטרימסטרים, חשיבות החומצה הפולית, כיצד משתמשים בבדיקת ביוץ ביתית
ועד לבדיקות המתקדמות ביותר
בתחום ההריון והלידה.

 

        

 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA