הכנת הבית והמשפחה לקראת לידה

הכנה מתאימה של הבית והמשפחה ללידה המתקרבת, יעזרו לך לצלוח בשלום את השבועות הראשונים ולקבל את התמיכה הדרושה על מנת שתתפני ליצור קשר ראשוני חזק ואוהב עם התינוק החדש

הכנת הבית והמשפחה לקראת לידה

לפני הלידה, כשחברות עם ילדים מסבירות לך שהן לא הספיקו כלום בחופשת הלידה, את לא מבינה איך זה יכול להיות, הרי ממילא תינוקות ישנים רוב היום. לאחר הלידה, גם את תצטרפי למועדון הנשים שמכינות קפה בבוקר, אבל מסיימות לשתות אותו רק אחר הצהריים- מועדון האמהות הטריות. מבחני הכניסה למועדון האקסקלוסיבי יכללו לרוב רמות הורמונים גבוהות שיגרמו לבכי במשך השבועיים הראשונים לאחר הלידה, לילות ללא שינה, חלב שנוזל מהשדיים ורגשות אושר וייאוש לסירוגין.

הכנה מתאימה של הבית והמשפחה ללידה המתקרבת, יעזרו לך לצלוח בשלום את השבועות הראשונים ולקבל את התמיכה הדרושה על מנת שתתפני ליצור קשר ראשוני חזק ואוהב עם התינוק החדש.


עזרה מבן הזוג והמשפחה

בן זוגך הינו חלק חשוב בחיי התינוק שלכם. שבו ביחד לפני הלידה, דברו על השינויים שהולכים לקרות בחייכם ועל העזרה שתצטרכי בחודשים הקרובים. הכיני אותו מראש לכך שבחופשת הלידה לא יהיה לך זמן לדאוג גם לעבודות הבית וגם לטיפול בתינוק וחלקו ביניכם מראש את המטלות. שוחחו גם על כך שבשבועיים הראשונים לאחר הלידה ההורמונים שלך ישתוללו וכנראה שתבכי כל הזמן, או שתהיי עצבנית יותר מכרגיל ושאם יהיו לך תפרים יכאב לך מאוד לקום ולשבת ותצטרכי המון עזרה (כלומר, בלי שעות נוספות בעבודה בשבילו).

בימים הראשונים יתכן ותצטרכי עזרה חיצונית בטיפול בתינוק ובהתארגנות איתו בבית, לכן דאגי מראש לכך שאמך/חמותך/ אחותך/חברה טובה או אפילו דולה מלווה לאחר לידה יהיו איתך ויוכלו לעזור ולהדריך אותך בכל הקשור לטיפול בתינוק.

 

 

הכנת האח הבכור

בוודאי הכנתם את עצמכם לרגרסיה שתחול בהתנהגות הילד הבכור עם הצטרפות אח חדש למשפחה. נסו למזער את תחושת השינוי אצל הילד הבכור ואל תחכו לרגע האחרון בשביל לגמול אותו מהנקה או מחיתולים. הרגילו אותו מראש גם לשהיה לבד אצל סבא וסבתא וכך תוכלו להעזר בהם לשמירה על הילד בזמן הלידה והאשפוז, ואף לאחר מכן כשתצטרכי עזרה.

 

שינוי הרגלי חיות הבית

חיות רגישות מאוד לשינויים ועלולות להגיב בקנאה כלפי התינוק החדש. על מנת למנוע זאת, כדאי להתחיל לשנות הרגלים כמה שבועות לפני הלידה ולא לאחר שהתינוק החדש יגיע הביתה, על מנת שבעל החיים לא יקשר את השינוי ישירות לתינוק ויגיב כלפיו בתוקפנות. הרגילו את בעל החיים לא להכנס לחדרים מסויימים בבית. עד עכשיו ישנתם בחדר עם החתול ואתם חוששים שאחרי הלידה הוא יקפוץ למיטת התינוק? אל תתנו לו להכנס לחדר כבר כמה שבועות לפני הלידה, על מנת להרגילו. לאחר הלידה הביאו מבית החולים חיתולים שספגו את ריח התינוק וכך בעל החיים יתרגל לריח ולנוכחות שלו.

זה גם הזמן לדאוג לחיסונים התקופתיים ולעשות טיפול נגד קרציות ופרעושים.


ארגון הבית

סדרו את החדר המיועד לתינוק-  הוציאו מהחדר חפצים מיותרים, ציבעו אותו והכניסו את הרהיטים החדשים וחפצי התינוק. ארגנו פינת החתלה נוחה עם מקום לחיתולים, משחות ומגבונים.

אם החלטתם לא להכניס כלום הביתה לפני הלידה, כיתבו באופן מסודר פירוט של חבילת הלידה שהזמנתם, כולל דגמים וצבעים, ותכננו מראש את מקומם של הרהיטים. העבירו את כל המידע למישהו שאתם סומכים עליו ובקשו ממנו לאסוף את ההזמנה לאחר הלידה ולהעמיד את הרהיטים במקום המיועד להם. כך החדר יהיה מסודר עם חזרתכם מביה"ח.

נקו את הבית וזירקו חפצים מיותרים. התינוק החדש לא בא לבדו, הוא גורר בעקבותיו המון צעצועים חדשים דורשי מקום, כגון טרמפולינות ומזרני פעילות. פנו גם כמה שיותר מקום אחסון. כרגע הבגדים שלו קטנים ותופסים מגירה אחת בשידה, אך מהר מאוד חברים ובני משפחה יתחילו להעביר אליכם צעצועים ובגדים לגילאים מאוחרים יותר, ובגדים גדולים יותר- תופסים יותר מקום.


ארוחות לחופשת לידה

מזון בריא וארוחות מסודרות יעזרו לגופך בייצור החלב ולריפוי מהיר לאחר הלידה. הכינו מראש מנות הניתנות להקפאה כגון קציצות ותבשילים והקפיאי אותם. לאחר הלידה לא יהיה לך זמן לבשל וחשוב שהאוכל יהיה זמין לבישול מהיר במיקרוגל או במחבת. אם את או בן זוגך לא מבשלים, בקשי מבני המשפחה להרתם ולהביא לך ארוחות בשבועות הראשונים, אחרת תמצאי את עצמך מנשנשת את כל השוקולדים שהביאו האורחים.

 

הכנה להנקה

את יכולה להצטרף לפני הלידה לקורסים קצרים של הכנה להנקה שם ילמדו אותך לפתור בעיות שונות העלולות להתעורר בהנקה. השיגי לעצמך מראש גם טלפון של יועצת הנקה מומלצת, למקרה הצורך.

 

הכיני את עצמך

 לאחר הלידה הכל חדש ומפחיד. הכיני את עצמך מראש למה שמצפה לך על ידי הצטיידות בספר טוב המסביר על התמודדות עם ילד חדש (בקשי מחברות המלצות על ספרים כאלה), הכנסי לפורומים שונים ברשת ושוחחי עם חברות, הן כבר יספרו לך על כל הקשיים ויתנו לך דרכים להתמודד איתם.

 

בהכנת הכתבה השתתפה עדה בוהדנה, דולה לאחר לידה ומדריכת הנקה.

 

 

Image courtesy of Tom Clare / FreeDigitalPhotos.net

 

 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA