נאבקות באלימות

מהו הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאת שומעת "אלימות נגד נשים"? רובנו חושבות מיד על תקיפה פיזית מצד בן הזוג, אך אלימות נגד נשים היא הרבה יותר מזה

נאבקות באלימות

מהו הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאת שומעת "אלימות נגד נשים"? רובנו חושבות מיד על תקיפה פיזית מצד בן הזוג, אך אלימות נגד נשים היא הרבה יותר מזה;  רופא שקורא לך שמנה בזמן בדיקות, בוס שצועק ומקלל וגם הטרדה מינית, כולם סוגים שונים של תקיפה.

 

ה-25 בנובמבר הוא היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, שיכולה לבוא לידי ביטוי באלימות פיזית, מילולית, התעללות נפשית ותקיפה מינית. בשנת 2011 התקבלו במרכזים לטיפול באלימות במשפחה שמפעיל משרד הרווחה כ-7,800 תלונות מנשים על אלימות מצד פני זוגן ורק במחצית הראשונה של שנת 2012 כבר התקבלו 6,100 תלונות של נשים על תקיפה מינית, מתוכן כ-30% דיווחו שהתוקף היה בן משפחה.

 

הפעם נדבר על אלימות בבדיקות ובחדרי לידה, שיכולה להגיע מכמה חזיתות. הצפת אירוע של תקיפה מינית מהעבר כתוצאה מהבדיקות הפיזיות ומהלך הלידה ותקיפה מילולית מצד הצוות הרפואי.

 

טראומה בחדר לידה בעקבות תקיפה מינית

 

אורטל בירן גורפינקל, דולה בכירה ומדריכת הכנה ללידה, מספרת שנשים רבות שחוו תקיפה מינית בעברן חוות מחדש את הטראומה בהגיען לחדר הלידה, כאשר ישנה הקבלה בין חוסר השליטה שהן חשו בזמן התקיפה המינית לחוסר השליטה בזמן הלידה. ניתן לראות זאת במיוחד כשמדובר על אישה שלקחה אפידורל ופלג גופה התחתון רדום. אם מוסיפים לכך גם את הבדיקות הוגינליות במהלך התקדמות הלידה ההתעסקות בהתקדמות הלידה, ניתן למעשה להבין כיצד הלידה נתפסת אצלן כחווית פוסט טראומה לתקיפה המינית שחוו בעברן. נשים עם רקע של תקיפה מינית זקוקות למגע מחבק ועבודת הכנה רגשית לפני ההגעה ללידה שתחזיר אליהן את תחושת השליטה.

 

אתר מרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית

 

 

תקיפה מילולית מצד הצוות רפואי


אורית הלפגוט, תומכת ומלווה בהריון ובלידה, פתחה עצומה שקוראת נגד אלימות מילולית בחדרי הלידה. העצומה נוצרה עקב תלונות חוזרות ונשנות של נשים שחשו מותקפות על ידי הצוות הרפואי של בית החולים. אורית נחשפה לסיפורים על בנות שהרופא אמר להן לשתוק ולא לצרוח, יולדת שהמרדים קרא לה "שמנה", ואמירות כמו "יש נשים שלא צריכות להיות אמהות".

אמירות כגון אלה עלולות להשפיע על יצירת הקשר בין האם לתינוק, על הדימוי העצמי ועל חווית הלידה.

אם עברתן תקיפה מילולית בחדר הלידה, שלחו טופס תלונה דרך אתר ארגון "נשים קוראות ללדת" והתלונה תטופל על ידי עורכת דין שמתמחה בזכויות היולדת.

 


 

 

 

 Image courtesy of Ambro / FreeDigitalPhotos.net

 

 

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים