האתגר - לשמור על עור התינוק בחורף

עורו הרך של התינוק, עדין ופגיע לאורך כל ימות השנה, אך בעונות "קיצוניות" כמו החורף, עורו של התינוק פגיע אף יותר וחשוף לשלל חיידקיים ופטריות ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג 'בפנטן' מסביר כיצד ניתן להגן על עור התינוק בעונת החורף הקרה והיבשה
האתגר - לשמור על עור התינוק בחורף

כיצד ניתן להגן על עור התינוק


לאור השיח הציבורי בנוגע לשיווק משחות החתלה המכילות חומרים משמרים המסוכנים לעור התינוק,
חברת באייר המשווקת את משחת 'בפנטן' - משחה למניעה וטיפול בתפרחת חיתולים ללא חומרים משמרים בשיתוף עם ד"ר שמואל גור - מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג, מסבירים כיצד ניתן להגן על עור התינוק בעונת החורף הקרה והיבשה:

עור התינוק דק ב40%-60% בהשוואה לעור של מבוגר ולכן רצוי לשמור ולהגן עליו  על ידי יצירת שכבת מגן העמידה לאורך זמן, השומרת על רמת לחות מיטבית.

תינוקות בחודשים והשנים הראשונות לחייהם נוטים לסבול מתפרחות וזיהומי עור שונים המחייבים התייחסות וטיפול.
חלק מהפריחות והכתמים הם מולדים ויחלפו מעצמם ללא צורך בהתערבות וטיפול וחלקן קשורות לרגישות העור לאלרגנים וגורמי גירוי אחרים המחייבים התייחסות וטיפול.

תופעות שפירות שנתקל ביילוד הן :

  • ציפוי שומני – Vernix caseosa – הפרשה המכסה את גוף התינוק המאפשרת מעבר חלק בתעלת הלידה – נשטפת ברובה ברחצה הראשונה.
  • עור מקומט – הנובע מהירידה פיזיולוגית במשקל של כ10% ממשקל גוף התינוק. בימים שלאחר מכן עם העלייה במשקל הגוף, חוזר העור למצבו הרגיל האלסטי.
  • עור ייבש ומקולף – תופעה המאפיינת תינוקות שנולדו בסוף תקופת ההיריון – בייחוד בכפות ידיים ורגלים.

 

 

תפרחות המופיעות לאחר הלידה:

מגוון תפרחות עשויות להופיע על עור התינוק, רובן ככולן שפירות ותחלופנה מעצמן.

הנפוצות שבהן: 
  • תפרחת אדומה- אריתמה טוקסיקום, סבוריאה, תפרחות כתוצאה מהתחממות – או בשמה המוכר יותר: "חררה", זיהום פטרייתי באזור הלשון או החיתול, אוטופיק דרמאטיטיטס - אסטמה של העור. 
  • דרמטיטיס אטופית- ממצא נפוץ באוכלוסיית התינוקות ששכיחותה עשויה להגיע עד ל-20%.התופעה חולפת בגיל היונקות אך עשויה להמשך עד גיל בוגר יותר. לתופעה יש קשר לרקע משפחתי גנטי. כינוי נפוץ למחלה הוא "אסטמה של העור" מכוון שבמקביל לתופעות העוריות עשויים להופיע ממצאים חסימתיים בדרכי הנשימה.
התופעות העוריות כוללות – עור יבש, מגורה ואדום, תחושת גרד העשויה להוביל לאי שקט, גרד וזיהום משני של העור. התפרחת מופיע באזורי קפלים – צוואר, מרפקים, מאחורי הברכיים ובמפשעה.

התופעה מוחמרת במצבים בהם התינוק נחשף לגיריים כגון: חום סביבתי וגורמים אלרגנים. הטיפול מיעוד ל"שליטה" על התופעות ואינו מרפא. המטרה היא מניעת גרד, שמירה על עור לח, שמירה על טמפרטורה תקינה, טיפול בתהליך הדלקתי המקומי ומניעת זיהומים משנים.

הטיפול יכלול שימוש בהחלפות תכופות של חיתולים, אוורור העור, שימוש בשמני אמבטיה, משחות מסככות, משחות המיועדות לטפל בתהליך הדלקתי, או משחות לטיפול בזיהומים. למחלה אופי כרוני התקפי אך במרבים המקרים תעלם עם השנים.

תפרחת חיתולים- החיתולים גרמו למהפכה בטיפול בתינוק. הימים בהם נאלצנו לנקות, לכבס, לייבש, לקפל את החיתולים המלוכלכים חלפו (וטוב שכך...).  עם השיפור והנחות התחלנו "לשלם" בשכיחות גבוה יותר של תפרחות. מקור התפרחת הוא בזיהום פטרייתי הנוצר משילוב של עור שחשוף לרטיבות שמקורה בצואה ובשתן – כתוצאה מ"האיטום" של העור  - נוצר על גבי העור זיהום פטרייתי שעובר זיהום משני ע"י חיידקים המצויים על גבי העור. התוצאה היא עור מגורה ומפריש שתואם בהיקפו את אזור החיתול.

כל מה שרצית לדעת על תפרחת חיתולים


רוב הפריחות באזור החיתול אינן דורשות טיפול תרופתי, הטיפול מתבסס על הפחתת הגורמים לזיהום – החלפה דחופה של החיתול, ניקוי העור (רצוי במים פושרים ולא במטליות המכילות אלכוהול – שעשוי להגביר את הגירוי והפריחה), ייבוש העור, מניעת השימוש בטלק המבוסס על עמילן וגורם להתפתחות הפטרייה.
ושימוש במשחות ייעודיות לטיפול כמו משחת 'בפנטן', המכילה פרו ויטמין B5 המזרז את תהליכי הריפוי וההתחדשות של העור.

בעונת החורף שכיחות התפרחות העוריות- כגון דלקת חיתולים, והתופעות האלרגיות- עולה. תפרחות העור, ימשיכו ללוות אותנו במשך הסתיו ועונת הקיץ  כי הפטריות והחיידקיים "אינם הולכים לשום מקום".

מצב זה מחייב אותנו כהורים- וכצוות מטפל – לשמירה  טובה יותר על עור התינוק- מניעת חימום יתר, אוורור  טוב יותר, שימוש במשחות המונעות  את יובש העור ונותנות מענה טוב לצרכי עור התינוק.

משחת בפנטן מכילה פרו ויטמין B5 המזרז את תהליכי הריפוי וההתחדשות של העור ולנולין , חומר המסייע בהרגעת העור מאחר והוא מכיל רבים מסוגי השומנים הקיימים בעור האדם. בפנטן ייחודית בכך שהינה משחה בטוחה ויעילה לתינוקות מיום היוולדם , חסרת צבע, ריח, ללא חומרים משמרים.

למשחת בפנטן יעילות ובטיחות מחקרית מוכחת בקרב תינוקות, אינה מכילה חומרים משמרים, ללא חומרי בישום, ללא חומרים אנטיספטיים, ושומרת על לחות העור.

המשחה מגיעה בשלושה גדלים:  30 גרם, 50 גרם ובאריזת חיסכון 100 גרם 
ניתן להשיג ללא מרשם ברשתות הפארם, בבתי המרקחת הפרטיים וקופות החולים

לרכישה מקוונת ניתן ללחוץ כאן!

הנתונים באדיבות ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג לטיפול ומניעה בתפרחת חיתולים 'בפנטן'.תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים