השרדות הורים - חופש גדול

החופש הגדול בפתח והרבה הורים במתח - מדריך הישרדות להורה

השרדות הורים - חופש גדול

הורים רבים חוששים בתקופה זו של השנה כיצד "לשרוד" את החופש הגדול. הרי בתקופת החופש יוצאים מהשגרה ויש תחושה של בלאגן בבית, שעות השינה אינן קבועות, זמני הארוחות אינם ברורים ובעיקר החשש הגדול ביותר הוא "איך נעסיק את הילדים?". הסירו דאגה מליבכם, אין צורך להעסיק את הילד בכל רגע. תנו לילדים ללמוד "להשתעמם" קצת לבד. אבל חוץ מלתת לו להשתעמם ולמצוא לעצמו תעסוקה, איך לשרוד את החופש הגדול בלי לטפס על הקירות?

 

שמרו על סדר יום בחופש

גם בחופש הקפידו לשמור על סדר יום קבוע ורוטינות קבועות במהלך היום. חשוב שזמני הארוחות יהיו קבועים ולא "לדלג" על ארוחות בחופש ולאכול ממתקים לאורך כל היום. הקפידו גם שילדכם ישן את שעות השינה להן הוא זקוק. בחופש יש לעיתים תחושה שאפשר ללכת לישון מאוחר והדבר גורם לילדנו להיות עייפים לאורך כל היום ובנוסף, בסוף החופשה ילדנו צוברים חסך בשעות שינה ומתחילים את השנה עייפים. ילד שלא ישן את שעות השינה להן הוא זקוק יהיה עייף, עצבני וסף התסכול שלו יהיה מאוד נמוך, כך שבשביל למנוע זאת עליכם להתעקש ולהרדימו מוקדם.

 

 

תכננו את החופש מראש

התכנון המוקדם מסייע לנו ההורים להרגיש שאנו בשליטה, ולילד, עצם הציפייה והידיעה מה הולך להיות משרה עליו תחושת בטחון. מדי שבוע שבו עם ילדכם ותכננו את השבוע הקרוב. שתפו את הילדים בתכנון והעלו יחד רעיונות.

 

הגבילו את שעות מסך

בחופש הגדול ילדנו מבלים שעות רבות מול המסכים: טלוויזיה, מחשב ומסך הנייד שלנו. בחופש נראה כי לפעמים אין לנו שליטה על הצפיה הפסיבית, כי גם לנו זה נוח ש"סוף סוף יש שקט", אך בזמן זה אנו לא תמיד יודעים באיזה תוכן הם צופים. חשוב להגביל את זמן המסך ומומלץ אף להגדירו מראש. העובדה שהם ערים עד שעה מאוחרת מאפשרת להם לעיתים להיות חשופים לתכני טלוויזיה שאינם מותאמים לגילם ועלינו מוטל למנוע זאת.

כמו שהצעתי בתחילת הכתבה, בפעם הבאה שילדכם אומר את צמד המילים שמעצבן כל אמא: "משעמם לי!" אל תמהרו להעסיק אותו אלא למדו אותו להעסיק את עצמו ולא מול המסך. למדו את ילדכם לקחת משחק ולשחק בו לבד, לצייר (או לקרוא ספר בגילאים הגדולים יותר). כל אלה לא יקרו אם לא נכבה את המסך ונאפשר להם להתנסות בהם.

 

הגדירו ציפיות ביחד

בחופש הגדול יוצאים עם הילדים למקומות רבים ובהם מגוון רחב של פיתויים. חשוב להיערך לכך גם מבחינה תקציבית ולכן יש להכין את הילד מראש לפיתוי ולהגבילו מראש. למשל, אם אתם יוצאים עם ילדכם לקניון, אפשרו לו לבחור דבר אחד בלבד אותו יוכל לקנות ועימדו על כך בלי להיכנע להתנהגויות של בכי או צרחות. חשוב לעשות שיחת הכנה לפני היציאה מהבית ולהגדיר לילד ציפיות התנהגות ברורות.

 

נצלו את החופש לזמן איכות

החופש הגדול הוא הזדמנות נפלאה להקדיש זמן איכות לילדנו. לקרב בין האחים ולבלות עם משפחתכם. נצלו זמן להתקרב לכל ילד, לשוחח ובעיקר לאהוב.
הקפידו על כללים אלה ותצליחו להנות מהחופשה יחדיו.

 

 

הכר את המומחה: תמר כהן לביא היא מנחה בכירה לייעוץ והכוונה הורית לפי גישתו של פרופסור עמוס רולידר ב"קסם של הורים". 

 

 

לכתבות נוספות בנושא:

איך לנצל את החופש לגמילה מחיתולים

 

איך להתחיל להציב גבולות

 

רעיון לבילוי משפחתי בשבתות וחופשים - ביקור במשק ברגר

 

Image courtesy of imagerymaje / FreeDigitalPhotos.net

 

 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA