טיול עם ילדים : הסטף

רצינו מסלול מעגלי, לא ארוך ועם מים ומצאנו בדיוק את מה שחיפשנו- שביל המעיינות בסטף. קילומטר וחצי שרובו בצל עם נקבות, מערות ובריכות שכשוך.

טיול עם ילדים : הסטף
צילום: צילום ביתי

מאז תחילת הקיץ כמעט לא יצאנו לטייל בארץ שאנחנו כל כך אוהבים... דרום- חם מידי. מרכז- לח מידי. צפון- רחוק מידי. אז יצא שבערך חודשיים לא הוצאנו את מנשא הטיולים מהארון וכבר מאוד התגעגענו.

אז קבענו ששבת חמה של חודש יולי להפגש עם חברים ולטייל בהרי ירושלים. רצינו מסלול מעגלי, לא ארוך ועם מים ומצאנו בדיוק את מה שחיפשנו- שביל המעיינות בסטף. קילומטר וחצי שרובו בצל עם נקבות, מערות ובריכות שכשוך.

לא לשכוח בגדים להחלפה, סנדלים שאפשר להרטיב ופנס.

 

שביל המעיינות בסטף

חונים בחניה התיכונה של הסטף, לוקחים תיק עם מים, נשנושים ומגבת ויורדים עם השביל כלפי מטה. נקודת ההתחלה היא שער מתכת ירוק למכוניות. 

יורדים כמה מטרים עם השביל עד שמגיעים מצד שמאל לבריכה עמוקה ומצד ימין לבריכת שכשוך שנובעת מתוך ניקבה. זהו עין סטף. מורידים לילדים את הבגדים ונותנים להם להתרטב ולהשפריץ.


אפשר להכנס לתוך הניקבה ולזחול בה 15 מטר בערך, עד הסוף (הבאתם פנס, נכון?). ילדים קטנים צריכים רק להתכופף והקטנטונת שלנו בפעם הראשונה החזיקה לנו חזק את היד ואחרי זה רק רצתה להכנס שוב ושוב ורצה קדימה בניקבה בלי להתייחס אלינו, המבוגרים הזוחלים בעקבותיה. בסוף הזחילה מחכה לנו עוד בריכת שכשוך קטנה במערה ואפשר לחזור אחורה בניקבה או לעלות כמה מדרגות ולצאת מהמערה מהצד העליון שלה.


עוברים מסביב לבריכה העמוקה שעברנו קודם ויורדים במדרגות כלפי מטה ועם השלט לכיוון הניקבה השניה- "עין ביכורה". בדרך נעבור בין שדה ירק ואפשר להסביר לילדים על הגידולים השונים, תוך התפעלות מהנוף.


בעין ביכורה אסור להכנס למים, אבל מותר ורצוי להכנס לניקבה שמאחורי הבריכה. הניקבה צרה וגבוהה ולא מתאימה למנשאי גב (תשאירו אותם בחוץ). ההליכה בניקבה לא דורשת זחילה או התכופפות רצינית ולכן אפשרית עם ילדים על הידיים. אין אפשרות להכנס בלי פנסים וצריך לקחת בחשבון שהכניסה לניקבה היא גם היציאה, אז חכו שהמבקרים שנכנסו לפניכם ייצאו לפני שתתחילו להכנס.

בסוף ניקבת עין ביכורה יש מערה-חלל גדול שהילדים יהנו לחקור.

 

לאחר הביקור בעין ביכורה נעלה למעלה עם השביל, בינות לגפנים ונלך לאורך שביל המצוק, בינות עצי תאנה, שקד, רימונים וזית ונחזור אל המכוניות.


 

אחרי המסלול אפשר ללכת לבקר בחוות זלצר (שלטים בדרך) שם מכינים ומוכרים גבינות עיזים איכותיות. ההורים יטעמו ויקנו גבינות והילדים בינתיים יהנו להסתכל על העיזים, התרנגולים ושאר חיות המשק.

 

מסלול מעגלי.

למי מתאים: המסלול קצר ומתאים לילדים הולכים ולמנשאי בטן. מתאים בחלקו למנשאי גב (חוץ מהניקבות. ניתן להשאיר את המנשאים בחוץ) ולא מתאים לעגלות.

אורך המסלול: קילומטר וחצי

תשלום: ללא תשלום

איפה לאכול אחר כך: חומוס באבו גוש 

 

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים