התפתחות התינוק- 0-4 חודשים - נפלאות התנועה

מגיל אפס, תנועה היא צורך קיומי בהתפתחות התינוק בדיוק כמו אוכל. היא מאזנת את טונוס השרירים, נותנת גירוי למערכת שיווי המשקל ועוזרת לפתח רפלקסים אז כיצד נוכל להמשיך ולטפח את התפתחות התינוק? הכל במאמר הבא.

התפתחות התינוק- 0-4 חודשים - נפלאות התנועה

מה דרוש לנו כדי לדאוג להתפתחות התינוק כראוי? אוכל, חום, מגע אוהב... ותנועה! 
למה בכלל לנוע עם הגוזל? למה זה חשוב ולמה זה תורם? 
לתנועה יש יתרונות רבים, מרגע הלידה והלאה, בעצם בכל גיל...

יצירת תנועה עם התינוק ועבורו חשובה ומשמעותית במהלך שלבי ההתפתחות השונים.

 

"הוא יתרגל לידיים!"

מי לא מכיר את המשפט הזה? אז נכון שהבן של השכנים תמיד יודע להעסיק את עצמו לבד על המשטח מגיל אפס (וגם ישן לילה שלם ונרדם לבד במיטה שלו), אבל העניין הפוך בדיוק: תנו לגוזל הקטנטן כמה שיותר ידיים כשהוא זקוק לכך, כמה שיותר תנועה עליכם בשלב ההתחלתי של חייו (עד גיל 4-5 חודשים) – וכשיהיה מוכן לזה יוכל להניע את עצמו בקלות יתרה, עם תחושת בטחון, עצמאות וסקרנות. הוא לא "יתרגל" – הוא רק יקבל את מה שהוא צריך.


מבטיחה שתינוק זוחל וחקרן לא יבקש כל היום ידיים, יהיה לו הרבה יותר נעים לגלות את יכולותיו החדשות בעצמו.

 

 

תחשבו על כל הזמן שהוא בילה ברחם: כל היום התרוצצנו, זזנו, התיישבנו וקמנו והוא – היה רגוע ושליו. מתי התחילו הבעיטות? כשסוף סוף נשכבנו על הספה או במיטה למנוחה המתבקשת...

מגיל אפס, תנועה היא צורך קיומי, בדיוק כמו אוכל.

היא מאזנת את טונוס השרירים, נותנת גירוי למערכת שיווי המשקל, מסייעת לרפלקס מורו (רפלקס הבהלה) לבוא לידי ביטוי ממקום מוגן ומוחזק ולפתח רפלקסים שישרתו אותנו כל חיינו ויסייעו לנו לעמוד וללכת, לאזן את עצמנו, לבלום כשנופלים וכו.

מערכת שיווי המשקל נמצאת באוזן, ועל מנת לפתח אותה אצל תינוק לאחר הלידה יש צורך להניע את הראש במרחב.


שימו לב: התנועה צריכה להיות בטוחה ונעימה לכל הצדדים, אין לטלטל את הראש קדימה ואחורה! כשהתינוק באוויר, תמיד הטו אותו מעט קדימה או החזיקו את הראש והצוואר, על מנת שראשו לא יישמט.

 


בתמונה תינוק מתפתח בן חודשיים

 

תנועות לדוגמא:

  • אפשר להניע את הקטנטנים כשהם במנשא בד עליכם (מעורסלים או בתנוחת בטן לבטן): מנשא הבד עוטף ומחזיק אותם בצורה נעימה ומקנה להם בטחון ותחושה של גבולות הגוף שלהם, ויחד עם תנועה זו החוויה הכי קרובה להימצאות ברחם.
  • אפשר גם להניע ללא מנשא: בצורה בטוחה, עדינה וקרובה לגוף שלנו. שימו מוזיקה שאתם אוהבים ותרקדו בבית או צאו לטיול בחוץ. בוודאי תבחינו שתנועה מונוטונית מסייעת להרגעה ולהירדמות.


ייתכן ויעניין אותך עוד:


מוזמנות לשתף אותי בחוויות שלכן עם התינוק וגם בכל שאלה או תהייה 054-5950373

הכר את המומחה: דקלה שלום היא אמא של יונתן בן ה-6 ותומר בן השנתיים וחצי. מדריכת ליווי התפתחותי ומנהלת "חיוכים- הבית לחוגי תינוקות" בפתח תקוה. לאתר של דקלה.
 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA