טקס שינה - למה לעשות מזה טקס?

לכל משפחה יש את סדר היום שלה, עם ההרגלים שלה והשעות שבהן הילדים הולכים לישון. עם זאת, עדין חשוב להכניס טקס שינה כחלק בלתי נפרד מהיום.

טקס שינה - למה לעשות מזה טקס?

טקס שינה לתינוקות


טקס שינה לתינוקות הוא טקס שנעשה מדי יום בשעות פחות או יותר קבועות, עם סדר קבוע של פעולות, שמטרתו לעזור לתינוק להפריד בין שעות היום ללילה.

כמובן שלכל משפחה יש את סדר היום שלה, עם ההרגלים שלה והשעות שבהן הילדים הולכים לישון. עם זאת, עדין חשוב להכניס טקס שינה כחלק בלתי נפרד מהיום.

טקס השינה מסייע לתינוק בפרידה מהוריו ועוזר לו להכנס לשינה טובה, עמוקה ורצופה כשהוא נינוח יותר. שינה טובה מתחילה בהרדמות טובה, שמקורה בפרידה נכונה מההורה אחרי טקס השינה.

 

כיצד מומלץ לבנות את טקס השינה לתינוק?

השיגרה חשובה מאוד לתינוק ונותנת לו ביטחון ויציבות. כשתינוק קטן יודע מה מצפה לו, הוא רגוע ושליו יותר והשגרה מסייעת רבות להקניית הרגלי שינה בריאים ונכונים ביום ובלילה.

ניתן לבנות סדר יום ואף להכנס לשיגרה כבר מהשבוע הראשון בבית. סדר יום לתינוק מסייע להפריד בין יום ללילה ומסייע לו בבניית השעון הביולוגי.

לכן, חשוב שגם טקס השינה יהיה חלק בלתי נפרד מהשגרה ומסדר היום הקבוע של התינוק.


את הטקס מומלץ לבנות בצורה של משפך, כשהרעיון שעומד מאחוריו זה צמצום הגירויים מפעילויות היום, עד השינה:

את הטקס הייתי מתחילה בארוחת ערב, אם אפשר ארוחת ערב משפחתית, מה טוב.

לאחר ארוחת הערב, מתחילים לצמצם את הגירויים בכך שהולכים מהחלל המרכזי של הבית לכיוון האמבטיה.

כמובן שבאמבטיה אפשר להוסיף זמן משחק בגילאים הרלוונטים.

המים החמים הם אלה שמרגיעים את הגוף בסופו של דבר.

לאחר האמבטיה, ממשיכים לצמצם את הגירויים ונכנסים עם התינוק לחדרו, (מומלץ שרק הורה אחד יכנס איתו לחדר בכדי להמשיך לצמצם את הגירויים במידת האפשר).


חשוב מאוד לא להכניס זמן משחק או טלוויזיה בין האמבטיה לכניסה לחדר. זמן המשחק מחזיר ומרחיב את רמת הגירויים ומוציא את הילד מאווירת השינה והרוגע.

בחדר – ניתן לעשות עיסוי לבחירתכם, לאחר מכן, מלבישים את הילד, מקריאים לו סיפור אם רוצים (אני מאוד ממליצה על הקראת סיפור לפני השינה, זה זמן איכות חשוב להורה ולילד), ארוחת ערב אחרונה לקראת הלילה שתכלול הנקה או בקבוק (תוך מניעת הרדמות בזמן האוכל), והשכבת התינוק ער במיטה בליווי נשיקת לילה טוב. ניתן להוסיף מנגינה נעימה, או זמזום שיר ערש קבוע למהלך ההשכבה.

חשוב וכדאי לשמור על אוירה רגועה ונינוחה משך כל זמן הטקס וההרדמה, ניתן לעמעם את האורות בחדר כבר אחרי האמבטיה, עד הכניסה למיטה.

 

 

 

באיזו שעה כדאי להתחיל את טקס השינה?

השעה מומלצת להתחלת הלילה היא בין 18:30-20:00 ואת טקס השינה מומלץ להתחיל כ 45 דק' לפני שהולכים לישון. כמו כן, מומלץ להתחיל את הטקס עם תחילתם של סימני העייפות, כלומר ברגע שילדכם התחיל לפהק, לשפשף עניים, לגרד בשיער או באוזן, או כל סימן אחר שמראה שהוא מתחיל להתעייף.


כאמור, כדאי ומומלץ לשמור על אוירה רגועה ונינוחה ולכן 45 דק' הינם פרק זמן סביר להתנהלות איטית ונינוחה סביב ארוחת הערב, האמבטיה וכמובן האירגונים שבחדר.

כשהדברים נעשים תחת לחץ של זמן, או לחילופין שהילד כבר נמצא במצב של עייפות יתר, הטקס הופך למשהו מלחיץ שמלווה לרוב בבכי רב, שכולם כבר רוצים שיגמר, לעומת טקס שינה רגוע שכולם נהנים ממנו ובעיקר הקטנטנים. כשאתם רגועים – גם ילדכם רגועים, ולהפך. 

 

טקס שינה גם ביום

גם לפני שנות היום כדאי לעשות טקס שינה קצר וסמלי שיצור הפרדה בין הפעילות היומית והשינה.

משהו בסגנון של החלפת חיתול וסגירת תריסים, יכול לשמש כטקס שינה ביום.

עצם ההפרדה הברורה בין הפעילות לשינה נותנת לילדכם את הביטחון שלו הוא זקוק דרך הידיעה של מה הולך לקרות.

 

לילה טוב מתחיל בטקס רגוע. השתדלו להתפנות לילדכם ללא עיסוקים חיצוניים בשעה שקודמת להרדמות. תהיו שם איתם ובשבילם. השכיבו אותם בזמן בכדי להקל עליהם את ההרדמות, וכך גם הערב שלכם יתחיל מוקדם יותר.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד:


הכר את המומחה: עדי ולטר היא אמא של אלונה, בת 8.5 חודשים ושל עמית, בת 3.5 שנים. יועצת שינה מוסמכת לתינוקות וילדים ואוחזת בתואר שני טיפולי. ניתן ליצור עימה קשר דרך אתר האינטרנט עדי ולטר-ייעוץ שינה או בטלפון 054-7772904.

 

 

Image courtesy of papaija2008 / FreeDigitalPhotos.net

 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA