שפת הסימנים לתינוקות

שפת הסימנים לתינוקות - ייתכן וזאת הדרך שלך לתקשר עם התינוק שלך עוד לפני שהוא מתחיל לדבר. השיטה יכולה לעזור להורים רבים להבין את התינוק שלהם עם פחות תסכול ופחות בכי. מאיזה גיל ניתן להתחיל ללמד את התינוק את שפת הסימנים לתינוקות? ואילו סימנים אתם יכולים להבין כבר עכשיו? הכל במאמר הבא.
שפת הסימנים לתינוקות

הבנה ותקשורת עם תינוקות ופעוטות בעזרת שפת הסימנים לתינוקות


כשנולד התינוק שלנו, מתווסף לו שק של ציפיות מעצמנו שאנחנו סוחבים על הגב: 
איזה מן הורים נהיה? 
איך יהיה התינוק שלנו? 
איך ניתן לו את הטוב ביותר? 
ואיך נדאג לו כמו שצריך? 
כל זה מאוד קשה כשאנחנו לא מצליחים להבין את התינוק שלנו, ואנחנו מוצאים לעיתים את עצמנו במשחק ניחושים אחד גדול.
האם הוא רעב? עייף? רוצה לשחק? עשה קקי? מתגעגע לאבא?
כשהבת הבכורה שלי הייתה בת 1.4 התקשיתי מאוד להבין את הפעוטה שלי.
הפעוטה הקטנה שלי דיברה ממש מעט מילים ואני הרגשתי היטב על בשרי את התסכול שנובע מחוסר ההבנה בינינו. התסכול גרם לה להצביע ולבקש ממני בנהמות מרגיזות דברים, ואח"כ כשסוף סוף "דיברה" התחילה תקופה ה"את זה!" כשניסיתי לנחש למה היא מתכוונת.. והיא בתסכול אמרה "לא לא לא.."
 

 

שפת הסימנים לתינוקות מייצרת הבנה בין הורים לתינוקות

כך זה נמשך עד שלמדתי שיטת תקשורת מיוחדת וחדשה בשם שפת הסימנים לתינוקות, תקשורת ש"עוקפת" את המילים ומייצרת הבנה בין הורים לתינוקות. 
בהתלהבות ותקווה גדולה משבוע לשבוע התחלתי מלמדת אותה סימן אחר סימן ולאחר שבועיים בלבד היא החלה לסמן את הסימן הראשון שלה- "עוד".
איזו התלהבות הייתה באותו הרגע! צהלות שמחה נשמעו בכל הבית, סרטונים ופידבקים נרגשים! אז המשכתי ללמד אותה, והיא בשקיקה למדה סימן אחרי סימן וסימנה לי בחזרה עוד עשרות סימנים שונים, נרגשת מהתגובה שלי וצמאה לתקשורת שמאפשרת לה להתבטא הרבה לפני הגעת המילים.

בשלב מסוים היא אפילו התחילה לסמן בשפת הסימנים לתינוקות כשהסתכלה בספרים ולהראות לי שהיא ממש מבינה מה רואים. לדוגמא כאן:זה שהתינוק שלי עוד לא מדבר, לא אומר שאין לו מה להגיד לנו

בעבר חשבו שעד שהתינוקות שלנו לומדים לדבר בשפת המבוגרים הם בעצם לא יכולים לתקשר.
גישה זו הייתה בעייתית מאוד ואף יצרה נזק בתקשורת בין הורים לתינוקות, אשר הניחו שהתינוק שלהם לא מבין את השפה שלהם מכיוון שהוא לא תיקשר חזרה. 
היום אנחנו יודעים שזה בכלל לא המצב ואפילו להיפך.
המוח של התינוקות שלנו נמצא בשיאו בשנתיים הראשונות לחייו, הם קולטים סיטואציות ושפות בצורה מאוד מהירה, בשל הצורך לפצות על "חוסר האונים" שלהם מבחינה תנועתית.
ה"בעיה" שלהם היא בעצם בהעברת המסר אלינו, שהם אכן מבינים.
אם היה לתינוק שלי היה אמצעי תקשורת כבר מההתחלה, הוא היה יכול לספר לי הרבה מאוד על מה שהוא צריך וכך למנוע לשנינו הרבה תסכולים הדדיים.

איך יוצרים תקשורת עם התינוק?

ישנן כמה דרכי תקשורת שונות ומגוונות עם תינוקות, החל ממודעות לצרכים הפיזיים של התינוקות, בעזרת למידת שפת הגוף של התינוק ועד שפת הסימנים לתינוקות, שיכולה ללוות את התינוקות שלנו ולתמוך בהם עד לגיל הדיבור השוטף.

מכיוון שלעיתים מתבלבלים בין שפת הגוף הטבעית של תינוקות ושפת הסימנים לתינוקות אני אסביר מה ההבדל בניהם:
שפת הגוף של התינוק מתחילה ממש מיום הלידה של התינוק שלנו ומתייחסת לסימנים גופניים שונים שמאותתים לנו מתי התינוק שלנו עייף, רעב, כואב או חסר שקט, וכפי שניתן לראות היא דרך תקשורת חד כיוונית שמראה לנו צרכים גופניים בלבד.
שפת הגוף מאוד נוכחת בחודשים הראשונים לחיי התינוקות שלנו ונעלמת לאיטה במהלך השנה השנייה לחיי הפעוט שלנו.
לעומתה שפת הסימנים לתינוקות היא תהליך למידה של סימנים שאנו מלמדים את התינוק שלנו, כאשר אנחנו מצמידים את הסימן לדיבור הרגיל שלנו.
דוגמא לאופן בו משלבים את שפת הסימנים לתינוקות בטקס השינה ניתן לראות ממש כאן:שפת הסימנים לתינוקות ניתנת ליישום מגיל חצי שנה לערך (כאשר יש לתינוקות שליטה מוטורית טובה בידיים שלהם) ובעזרתה ניתן לסמן לתינוקות בעזרת הידיים ומחוות שונות עשרות סימנים שונים הקשורים לעולם הצרכים והרצונות שלהם ובצורה מדויקת נוכל להבין ממנו האם הוא רעב,  עייף, רוצה לשחק בכדור, לשמוע סיפור או שכואב לו משהו.

השיטה מאפשרת לתינוק שלנו ללמוד ולסמן לנו בחזרה ממש כמו דיבור רגיל אחד עם השני, רק בתוספת הסימנים והתינוק שלנו יכול לסמן עשרות מילים שונות ואנו יכולים להבין אותו ולתת לו את מה שהוא צריך ומבקש. 
כשתינוקות מסמנים זה ממיס את הלב, אפשר לראות אותם ממש כאן:הכל התחיל בילדה ש"סימנה" לאמא שלה

שפת הסימנים לתינוקות של Baby Signs פותחה על ידי ד"ר סוזן גודווין וד"ר לינדה אקרדלו, שתי פסיכולוגיות קליניות מארצות הברית, ומחברות הספר "שפת הסימנים לתינוקות" שראו השפעה חיובית של סימון בשפת הסימנים לתינוקות על התקשורת עם ההורים והמטפלים העיקריים.

אבל בעצם הכל התחיל מד"ר גודווין לפני יותר מ30 שנה, כאשר הייתה אמא צעירה, וראתה שהבת שלה רוז, מסמנת סימן קבוע לפרחים שהיא ראתה בטיולים שלהם.
עד מהרה הסימן ל"פרח" הפך לסימן הקבוע שלהן לפרחים ונוספו אליו עוד עשרות סימנים אחרים לאובייקטים וצרכים שונים שלה.
ד"ר גודווין יחד עם הקולגה שלה ד"ר אקרדלו החלו לחקור את הנושא ומאז הספיקו לכתוב מספר ספרים בנושא ולהקים מכון מחקר ורשת בינלאומית ללימוד שפת הסימנים לתינוקות של Baby Signs.

למה בכלל להשתמש בשפת הסימנים לתינוקות?

חמש יתרונות לתקשורת עם תינוקות בעזרת שפת הסימנים לתינוקות:
  1. סימון בשפת הסימנים לתינוקות מאפשר הורדת תסכולים הדדיים בעקבות חוסר הבנה, מחזק את הקשר  ומחזק את הביטחון העצמי של התינוקות, וכן גם של ההורים.

  2. מחקרים מצאו שישנם יתרונות שפתיים רבים לסימון בשפת הסימנים לתינוקות, לדוגמא מצאו שתינוקות שמסמנים בשפת הסימנים לתינוקות מתחילים לדבר שלושה חודשים מוקדם יותר מתינוקות שלא סימנו בשפת הסימנים לתינוקות. כמו כן, לאחר שהתינוקות או הפעוטות מתחילים לדבר מצאו שאוצר המילים של פעוטות שסימנו בשפת הסימנים לתינוקות עשיר יותר מפעוטות שלא סימנו. כמה עשיר יותר? פעוטות בני שלוש שנבדקו במחקר היו בעלי אוצר מילים של פעוטות בני ארבע (הבדל של שנה!). בנוסף, בדיקה של אותם הפעוטות בגיל 8 מצאה שתינוקות שסימנו בשפת הסימנים לתינוקות היו עם מנת המשכל משמעותית גבוהה יותר. 

  3. תינוקות דו לשוניים מקבלים תמיכה טובה משפת הסימנים לתינוקות. כאשר ההורים משתמשים בשפת הסימנים לתינוקות, הסימן הופך למעין "גשר" בין שתי השפות וכך מאפשר לתינוק או הפעוט להבין במהירות את ההורים, לא משנה באיזו שפה הם מדברים.

  4. הבנה ותקשורת טובה יותר מאפשרת התמודדות טובה יותר במצבים מאתגרים. הולדת אח חדש, מעבר דירה, כניסה לגן או פרידה מחיתולים. כולם נעשים בצורה יותר טובה כשהתינוק שלנו יכול לתקשר איתנו בצורה טובה בחזרה. פרידה מחיתולים עם שפת הסימנים לתינוקות נעשית פשוטה הרבה יותר ברגע שהפעוט שלנו יכול לסמן לנו את הסימן ל"קקי/ פיפי" וגם "עוד או סיימתי" כך שלא צריך לחכות שהוא יוכל להגיד לנו שיש לו קקי/ פיפי אלא שהוא יוכל לסמן לנו את הסימן המתאים כבר מגיל 8 חודשים.

  5. יתרון חמישי, אחרון ואולי הכי חשוב: ברגע שאנחנו מתחילים את החיים של התינוקות שלנו עם תקשורת בריאה וזורמת, צורת התקשורת ממשיכה לתוך הגיל הרך והחיים הבוגרים כאשר היכולת ל"שוחח" ולספר חוויות מתפתחת. בהמשך זה יעזור לנו להבין מהם, איך היה להם בגן היום, מה כואב להם ובכלל... מה הם מרגישים.

מתי מתחילים עם שפת הסימנים לתינוקות

ברגע שהתינוק הגיע לגיל 4 חודשים ניתן להתחיל לסמן לו בשפת הסימנים לתינוקות, ובאמצעותה לתווך עבורו את העולם על מנת להשיג תקשורת טובה יותר.
הוא יוכל לסמן לנו בחזרה בתווך שבין חצי שנה עד תשעה חודשים.
כאשר הוא מגיע לגיל של תשעה חודשים הוא בשל לסמן בחזרה ובגיל שנה הוא יהיה כבר בשלב שהוא "צמא" לתקשורת ולכן ישתוקק ללמוד את אותם הסימנים כדי לתקשר אתכם בצורה נעימה יותר. אבל, גם אם לא התחלנו ממש מהחודשים הראשונים, ניתן להמשיך וללמד את שפת הסימנים לתינוקות עד גיל הדיבור השוטף של הפעוט (בדר"כ עד גיל שנתיים).

האם ניתן ללמד כל תינוק את שפת הסימנים לתינוקות?

ניתן ללמד כל תינוק לסמן, וכל תינוק גם ידע לסמן לנו בחזרה, בתנאי שנקפיד על לימוד נכון ועקביות (אלא אם כן התינוק מאובחן עם עיכוב התפתחותי כלשהו) במקרה כזה נכון וחשוב לגשת לטיפול מקצועי. 

איך מתחילים עם שפת הסימנים לתינוקות?

ניתן ללמוד את השיטה בעזרת סדנאות חד פעמיות ONLINE, בסדנאות הורים פרונטליות בתיאום מראש אצלי או במפגשי לימוד מוסיקליים חווייתיים להורים ותינוקות יחד, הנקראים "מסמנים עם קטנטנים". כמוכן, ניתן לתת סדנא אישית במתנה ליולדת או מתנת יומולדת לעצמכם אם התינוק הגיע לגיל שנה.

שתהיה הורות מלאת תקשורת והנאה!

הכר את המומחה: דניאל מירון  היא אמא לשני קטנטנים ומעבירה סדנאות שמייצרות הבנה טובה של תינוקות ופעוטות בעזרת שפת הסימנים לתינוקות. ניתן ליצור קשר בטלפון 0546433119 .
לעמוד הפייסבוק של דניאל מירון לחצו כאן!
לצפיה באתר של דניאל היכנסו כאן >>


תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים