כמה עולה דולה - טווחי מחירים ושיקולים

זוגות בהריון מתחלקים ל-3 : אלו שסביב שבוע 28-30 מתחילים לחפש דולה, אלו שהחליטו ללדת בלי, ואלו שמתלבטים לגבי דולה ומתחילים לברר מה מחיר השירות ומה מקבלים בתמורה. אז אם אתם שייכים לקטגוריה של המתלבטים הנה המאמר שיציג לכם את כל המחירים, האפשרויות והשיקולים, כדי שתוכלו לבחור נכון.
כמה עולה דולה - טווחי מחירים ושיקולים
כמה עולה דולה ומה משפיע על המחיר
שירותי דולה נמצאים על טווח מחירים רחב שבין 1,500 ש"ח לבין 4,000 ש"ח. 

המחיר משתנה בין דולה לדולה, בהתאם למספר רב של גורמים בהם: הניסיון של הדולה, ארגז הכלים שהיא מביאה איתה, תקופת ההתקשרות (יש נשים שמעדיפות ליווי משלבים מוקדמים של ההריון או מעוניינות להמשיך ליווי גם לאחר הלידה כדולה פוסט פארטום), המרחק הגיאוגרפי בין הדולה ליולדת, המיקום בארץ ועוד.

במבט ראשוני נראה כאילו מדובר בתעריף יקר, אך חשוב להבין כי כאשר אתם לוקחים ליווי של דולה אתם בעצם שוכרים את הזמן שלה: היא תהיה פנויה עבורכם כאשר צירי דמה יקפיצו אתכם לבית החולים, וזמינה עבורכם בכל שעה גם להתייעצויות טלפוניות באמצע הלילה. בזמן הלידה היא אתכם לאורך כל אורכו של התהליך, גם אם הצירים יימשכו שעות ארוכות. היא תישאר אתכם גם לאחר הלידה ותעזור לכם גם בשעות שאחרי.

בנוסף צריך לזכור שדולה יכולה לבחור ללוות כמות מוגבלת של זוגות, כך שלא יווצר מצב שבזמן שתצטרכו אותה היא תהיה בדיוק בלידה של זוג אחר. כדי להיות זמינה עבורכם, היא חייבת לגבות לשם כך סכום הולם. 
גם קורסים נוספים והשתלמויות שהדולה למדה כדי להקל על הכאב של ההריונית ולספק מענה לכמה שיותר צרכים עבורכם כמשפחה טרייה, באים לידי ביטוי במחיר שהיא גובה. ככל שארגז הכלים שלה רחב יותר, סביר להניח שהיא תגבה עלות גבוהה יותר.

דולות מומלצות

מה מקבלים בתמורה מהדולה בתמורה למחיר? 

טרום לידה:
 • פגישות שנועדו לבדוק את הכימיה בין הדולה לאם לעתיד וליצור חיבור ביניהן. 
 • שיחות טלפון להתייעצות, הרגעה, עדכון, או מתן עזרה וידע להורים לעתיד בנושאים שונים. 
 • זמינות במיילים ובטלפונים 
 • כוננות וזמינות לקראת תאריך הלידה בכל שעה ביממה

בלידה:
 • הקלה על הכאב של היולדת בזמן הלידה במגוון שיטות ועיסויים
 • הפעלת טכניקות לזירוז הלידה והקלה על צירים 
 • תמיכה פיזית ורגשית ביולדת ובן / בת זוגה
 • מתן אינפורמציה על תהליך הלידה לבני הזוג  
 • תמיכה בבן / בת הזוג במהלך הלידה
 • עזרה בקבלת החלטות מושכלות בלידה

לאחר הלידה:
 • ליווי בשעות הראשונות שלכם כהורים
 • תמיכה בסוגיות המטרידות הורים טריים (הנקה, מצב פיזי, מצבי רוח)
 • פגישה עם ההורים הטריים

למה כדאי לשים לב כשבוחרים דולה?
ייתכן שלמחיר אותו גובה הדולה תהיה השפעה בבחירה, אבל הנה עוד כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון והם חשובים לא פחות:
 • התאמה: אם זו הלידה הראשונה שלכם, יש סיכוי שתבלו בחדר הלידה יחד עם הדולה שעות ארוכות. כדאי שתהיה ביניכם התאמה ותרגישו נוח בחברתה. למעשה דולה אמורה להיות האישה שתרגיע אתכם בחדר הלידה כשהכל כואב, אז כדאי לחפש מישהי שתשרה עליכם אווירה של נינוחות ורוגע או שתדע להצחיק אתכם, אם זה בדיוק מה שאתם צריכים ברגעים כאלו.

 • ניסיון: דולות מתחילות אולי יעלו פחות, אבל ייתכן שיהיה להן פחות ניסיון עם הריונות בסיכון גבוה, מרובי עוברים, כאשר נדרש ניתוח קיסרי או יש טראומות שקשורות להריונות ולידות בהיסטוריה המשפחתית שלכם. ההמלצה שלנו? אם מדובר בהריון מורכב, קחו דולה מנוסה שתוכל להביא איתה לחדר את הערך המוסף שלה.

 • קל"ב: אתם רוצים שבזמן אמת הדולה שלכם תספיק להגיע לחדר הלידה גם אם תלדו ביום גשום במיוחד ומלא פקקים, ולכן אל תבחרו דולה שגרה רחוק מדי מסביבתכם גם אם היא מומלצת מאד.

 • ערך מוסף: סובלת מחרדה מלידה? חוששת שלא תדעי איך להניק? חווית בסוף ההריון הקודם כאבים במפשעה והיית צריכה עיסויים באזור זה? חפשי דולה עם התמחות שמתאימה עבורך.

 • פשפשי בארגז הכלים: אם הדולה שלך עובדת בשיטה של דמיון מודרך אבל את לא מתחברת לנושא, האפקטיביות שלה בזמן הלידה תפחת. שאלי את הדולה באילו שיטות היא משתמשת וגלי האם יש לה מגוון כלים שאת מתחברת אליהם.

 • משלוש יוצא אחד: בדקי האם באינטרקציה שלכם הדולה משתפת את בן/בת הזוג ויוצרת תחושת שייכות. כניסה של גורם נוסף ודומיננטי לחדר הלידה יכולה להקשות על בן/בת הזוג שלך. ודאי שהדולה עושה הכל כדי לגרום לו/ה להרגיש בנוח.

דולות מומלצות

עדיין מתלבטים לגבי עלות דולה? המחקר הזה בשבילכם
אם אתם עדיין מתלבטים האם ללדת עם דולה או לא ועדיין מתלבטים לגבי עלות הדולה, אולי המחקר הבא יעזור לכם: 
מחקר שנערך על למעלה מ-65,000 נשים בארה"ב ובדק את העלות-תועלת של נוכחותן דולות בתהליך הלידה, עלה כי נשים שהשתמשו בשירותי דולה נטו פחות ללידות מוקדמות (4.7% לעומת 6.3%) והזדקקו פחות ללידה בהליך ניתוח קיסרי (20.4% לעומת 34.2%).
מסקנות המחקר הראו כי החסכון בשימוש בדולה עומד על 986$ בממוצע. 
מחקר זה תומך במחקרים קודמים שהראו כי מעורבות של דולות בלידה מפחיתה בממוצע בשליש את המעורבות הכירורגית בלידה באמצעות שימוש בפיטוצין או ניתוח קיסרי, ומפחיתה בשיעור דומה את התחושות השליליות מחווית הלידה. 

דולה מחיר

האם אפשר למצוא דולה תמורת מחיר סמלי?
ישנם מספר מוסדות המציעים הכשרה בלימודי דולות תומכות לידה, וחלקם מציעים את האפשרות לליווי במחיר סמלי על ידי דולה הנמצאת לקראת סיום ההסמכה שלה ובשלבי הסטאז'.
טווח המחירים של דולות מתלמדות עומד על 600-800 ש"ח אך המחירים מגוונים בהתאם לרצון של הדולה המתחילה לצבור ניסיון בשטח.
 
האם אפשר לקבל החזר על דולה מקופת החולים?
החל מתחילת שנת 2019, קופות החולים הגדולות (מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית) מחזיקות כרטיסי הפרימיום יכולות לקבל החזר על לקיחת דולה, בשיעור של 1,500 ש"ח במסגרת חבילות הריון ולידה בהתאם לתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים.
חשוב לדעת כי בקופות חולים רבות ההטבה ניתנת רק כנגד הצגת צילום של תעודת ההסמכה של הדולה, ולכן אם ההחזר מקופת החולים מהווה משקל כאשר בוחרים אותה, כדאי לוודא כי יש לה תעודה מתאימה.


ייתכן ויעניין אותך עוד:בחרי בית חולים
המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
ליס (איכילוב) - יולדות
וולפסון - יולדות
בילינסון - יולדות
העמק - יולדות
שיבא - יולדות
מעייני הישועה - יולדות
קפלן - יולדות
מאיר - יולדות
הלל יפה - יולדות
לניאדו - יולדות
רמב"ם יולדות
בני ציון - יולדות
פדה-פוריה - יולדות
כרמל - יולדות
זיו - יולדות
ברזילי - יולדות
שערי צדק - יולדות
סורוקה - יולדות
אסותא אשדוד - יולדות
 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA