הפעלות לילדים בבתי ספר

בין אלפי בתי הספר הפועלים בישראל קיימים הבדלים רבים ועמוקים, אך בשנים האחרונות נוצר מכנה משותף מבורך כמעט לכולם – השימוש בהפעלות מהנות, מקוריות ומלהיבות, אשר מוציאות את התלמידים וצוותי ההוראה מהשגרה השוחקת, ומעניקות משמעות חינוכית נפלאה למושג "הנאה". אז בואו הצטרפו אלינו למסע חוויתי ונפלא בין רגעים קסומים, ילדים צוהלים, צבע ושמחה עד אין סוף. הפעלות לילדים בבתי ספר – הסוד מאחורי ההצלחה.

הפעלות לילדים בבתי ספר
הפעלות בבתי הספר – רקע ורציונל
אם תשאלו אנשים שנמצאים בשלהי העשור החמישי או השישי לחייהם על הפעלות בבית הספר בזמן שהיו תלמידים, לבטח הם יעקמו את פרצופיהם במבט מלא תמיהה. שהרי עד לעשור-שניים האחרונים, הגישה החינוכית הרווחת הייתה שהשגרה היא דבר מבורך, וכל יציאה ממנה עלולה להזיק לתלמידים.

אך השנים חלפו, המציאות השתנתה, וכיום ברור לכל אדם: היציאה מהשגרה חדשות לבקרים הופכת אותנו, בני האדם, ליעילים יותר, מאושרים יותר ורגועים יותר ומסקנה זו בהחלט נכונה גם לגבי דור העתיד של המדינה.

מערכת החינוך דורשת מהתלמידים לא מעט – עשרות שעות לימוד שבועיות, מבחנים, מטלות ועבודות, והשחיקה הופכת מהירה יותר ועמוקה יותר בחלוף הזמן.
הפעלות בית ספריות, בין אם לאור חג מתקרב או כל אירוע אחר, ממלאות לתלמידים ולמורים את המצברים מחדש, מעניקות למחשבותיהם מעט דרור מספרי הלימוד והאתגרים האקדמיים, ובשורה התחתונה – עם החזרה לשגרה, כולם מתפקדים בצורה טובה ויעילה יותר.
ועל זה נאמר – כולם מרוויחים, אין מפסידים. נפלא!

 

 

סוגי הפעלות לבתי הספר – מה אתם אוהבים?
הפעלות לילדים בבתי ספר ניתן לחלק לפי מספר קריטריונים.
ראשית, ישנן הפעלות חיצוניות (דהיינו – חברה חיצונית יוצרת את הפעילות באמצעות העובדים שלה) והפעלה פנימית, בה בבית הספר מייצרים את התוכן, לוח הזמנים, האביזרים הנדרשים ושאר מרכיבי ההפעלה בכוחות עצמם.
אם נתעלם לרגע מהעובדה הברורה שהפעלה פנימית הינה זולה יותר, הרי שברור שזו החיצונית לרוב משיגה את מטרותיה באופן אפקטיבי יותר. התלמידים נהנים יותר, אין תקלות שונות ומשונות, ובגדול – ההפעלה עוברת בצורה חלקה ומיטבית.

קריטריון נוסף על פיו ניתן לקטלג את ההפעלות הוא סוג המאורע. מרבית ההפעלות קשורות לחגי ישראל, ובראשם כמובן חג פורים השמח והמבדח.
גם ניצחון המכבים בחנוכה זוכה לעדנה של הפעלות מרובות, כשכבודה של השנה העברית החדשה במקומו מונח עם אירועים בטעם דבש ובניחוח רימונים.
הפעלות נוספות מתרחשות בסוכות, פסח, שבועות, יום ירושלים, יום העצמאות ועוד.
מקצתן של ההפעלות אינן נוגעות לחגים המרובים שבדת היהודית. כאן גולת הכותרת היא חגיגות פתיחת שנת הלימודים וגם סיומה, כשלצידן שלל סיבות אחרות להפעלות (או הפעלות בלי סיבה מיוחדת).

חלוקות נוספות של הפעלות בתי הספר: הפעלות לגילאים הנמוכים לעומת הפעלות לחטיבות הביניים והתיכונים; הפעלות בליווי ההורים או כאלו בהן נוטלים החלק התלמידים (והצוות) בלבד; הפעלות עם נושא מיוחד ומוגדר הנוגע באלמנטים השונים בהפעלה, לעומת כאלו בהן הכיף "מתפזר" למקומות שונים; ועוד.

מדוע הפעלות בית ספריות חיוניות כל כך לתלמידים?
כדי לענות על השאלה שבכותרת, נסו להיזכר בעצמכם (אם עברו 10-20 שנה מהיום בו הנחתם את העיפרון בפעם האחרונה במסגרת התיכון), או שאלו את המבוגרים מכם לגבי הפעלה בה השתתפו, ותראו איזה פלא – כמה קל לזכור הפעלה, לעומת כמה מהר החומרים הלימודיים נשכחים ממוחם של התלמידים.
בשורה התחתונה, הפעלות לבתי ספר חיוניות כל כך עבורם כי הן יוצרות חוויה אחרת, כזאת שלא שוכחים.
ומה שווים החיים כולם ללא אותן חוויות עליהן נוכל לספר בחיוך גם בעוד שלושים שנה...
מעבר לכך, הפעלות (חיצוניות, בעיקר) פותחות את התלמידים לעולמות אחרים, חדשים ומרתקים, ומרחיבות את תחומי העניין שלהם. 

הפעלות לבתי ספר לדוגמה
אז בואו נצלול לעומק ונראה אילו הפעלות נחשבות לאהובות ופופולאריות במיוחד בבתי הספר:
  • הפנינג פורים - כל מילה מיותרת. תחפושות, משלוחי מנות, מוסיקה ושמחה אמיתית וכנה. תוסיפו לחגיגה כמה שיותר צילומים למזכרת (אפשר להזמין תאי צילום למספר שעות), ריקודים ומחולות, והרי לכם הפנינג בלתי נשכח.

  • יום המשפחה - הפעלה משותפת ומגבשת בהשתתפות התלמידים והוריהם, ואשר כוללת משחקים מאתגרים ומשעשעים, אוכל טוב, מוסיקה מקפיצה ואווירה משפחתית נהדרת.

  • הפעלה ספורטיבית - משיכה בחבל, שולחנות הוקי אוויר וטניס שולחן, מתקנים מתנפחים, דילוג בחישוקים, קליעה לסל, כדורעף, תחרות קפיצה בשק ושאר משחקים כיד הדמיון, שיוציאו מהתלמידים את רוח התחרותיות והשטות, לאו דווקא בסדר הזה...

  • משחקים של פעם - לוחות ענק עם שלל משחקים, החל מדמקה ושש בש, דרך סולמות וחבלים ועד 4 בשורה, איקס עיגול ועוד. בקיצור, כל הטוב שחשבתם שעבר מהעולם, חוזר ובגדול. ניתן להוסיף עמדות מחשב עם משחקים שלא נס ליחם (מי אמר פקמן?..) והחגיגה מושלמת עוד יותר.

  • הפנינג מדע וטכנולוגיה - לא תאמינו כמה התלמידים נהנים מהפנינג בסימן ניסויים, מדע, מחשבים וטכנולוגיה. הדור של היום "שוחה" היטב בעולם הטכנולוגי, אז נסו להפתיע ולרגש אותם בכל זמן החגיגה.

  • הפעלת מפתח הל"ב - הפעלה נפלאה, מרגשת ומהנה לכלל משתתפיה. מפתח הל"ב הינו פרויקט חדשני של משרד החינוך, אשר בעיקרו נלמד מדי חודש ערך אנושי-חברתי אחר. בהפעלה מסוג זו, לוקחים את אותם ערכים לצד המהנה שלכם, ובאמצעות משחקים ופעילויות שונות מעמיקים את הלמידה החשובה. מתאים לכל גיל.

  • הפעלה מוסיקלית - המוסיקה היא חיינו, וכמה טוב שכך! הפעלות כמו קריוקי שכבתי, תחרויות זיהוי שירים, חידוני מוסיקה נושאי פרסים, ואם אפשר הופעת זמר אורח - מה טוב, יוציאו מהתלמידים את החיוך הכי גדול שאי פעם ראיתם עליהם...

  • האחר הוא אני - הפעלה חינוכית-ערכית סופר-חשובה, עם מוטיבים רבים של חברה וחברות, השונה והדומה, למצוא את המשותף ועוד. הפעלה מהנה, עמוקה ומגבשת.
כיצד תבחרו את ההפעלה המתאימה לבית הספר שלכם?
אז איך בוחרים? כמו שכבר הבנתם, הפעלות לילדים בבתי הספר יש בשפע, והבחירה, אפוא, אינה פשוטה.
אז ראשית, חשוב מאוד להתאים את הפעילות לגיל התלמידים.
אל תנסו לשעשע ולעניין בני כיתה ו' עם פעילות של כיתה ד'.
זה פשוט לא יצליח. שנית, חשוב להתאים את הפעילות לאוכלוסיית התלמידים, מבחינת מגדר, תחומי עניין וכדומה.
 נכון, הרצון "לפתוח" את התלמידים לעולמות פחות מוכרים קיים תמיד, אך קחו בחשבון שהוא טומן בחובו סיכון.
נקודה חשובה נוספת היא הערך החינוכי.
נכון, הדגש בהפעלות בית ספריות הוא על ההנאה והכיף, אך על תשכחו לרגע את הפן החינוכי הנדרש לאור העובדה שמדובר בפעילות המתרחשת בין כותלי בית הספר.
נקודה חשובה אחרונה : שימו לב לעניינים הטכניים כמו זמנים, ציוד, מזג האוויר, התאמת גודל האולם / החצר למספר התלמידים, מזון ועוד.

לקראת סיום, נדגיש את חשיבות הבחירה (בהנחה שתבחרו בהפעלה חיצונית) בחברה בעלת ניסיון בתחום הפעלות לילדים בבתי ספר, כזאת שתוכל לייעץ לכם על הפעלות מומלצות, ולהוציא את האירוע מהכוח אל הפועל בקלות, מקצועיות ויעילות. מומלץ בחום לערוך בדיקה מקיפה, כי לתלמידים שלכם מגיע את הטוב ביותר...נאחל לכם מכל הלב הפעלה מוצלחת ושנה לימודים מהנה ופורייה! 

הכר את המומחה: אבן נייר ומספריים חברה המתמחה בפעילויות לילדים מגוונות וייחודיות שגורמות בכל פעם מחדש לחוויות נעימות שנשארות הרבה אחרי הפעילות.
לאתר של אבן נייר ומספריים:  https://www.evenniar.co.il/ 
לעמוד הפייסבוק של אבן נייר ומספריים לחצו כאן!


 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA