מסתתרים מאחורי המסיכה

התחפושת בחג הפורים לרוב היא ביטוי לעצמי שלהם ולכן חובה עלינו כהורים להיות קשובים לילד, להבין למה הוא רוצה להתחפש ומדוע חשובה לו התחפושת הספציפית בה בחר

מסתתרים מאחורי המסיכה
צילום: סטודיו דנה אופיר

כמעט חודשיים לפני בואו של חג הפורים, מתמלאות החנויות בתחפושות, מהמאפיות מריחים מרחוק את ריחם של אוזני המן , אווירה חגיגית מתמלאת באוויר.

בין השיטוט בחנויות עבור התחפושת המושלמת, זו שתתאים בדיוק למידותיו של ילדנו, שתהיה מושקעת, איכותית , תקלע לטעם שלו ושלנו וכמובן, לא נצטרך לקחת משכנתא עבורה. קל לנו, ובעיקר לילדים שלנו  ללכת לאיבוד במבחר. יש ילדים שיודעים בדיוק מה הם רוצים ויש שלאחר ביקור בכמה חנויות עדיין מתלבטים והסבלנות שלכם פוקעת, או שלא רוצים להתחפש כלל.

 

 מדוע הוא אינו רוצה להתחפש?

 

רוב הילדים נהנים להתחפש והנאתם היא בעיקר מעצם העובדה שהם יכולים ליום אחד להיות מישהו אחר.

בגילאים הצעירים (עד גיל שלוש בערך) הילד לעיתים מתבלבל בין מציאות לדמיון והוא לא  כל כך מסוגל להבין שכאשר הוא מתחפש ולובש דמות אחרת הזהות שלו נשארת. הוא חש בלבול בינו לבין התחפושת, מרגיש שכשהוא מחופש הוא עכשיו באמת הדמות אליה התחפש ותחושת הבלבול בינו לבין התחפושת מלחיצה אותו וגורמת לחוסר בטחון. במידה והילד חושש להתחפש, אמרו לו שזוהי רק תחפושת ואפשר להוריד וללבוש אותה אך חשוב לא ללחוץ עליו יותר מדיי.

 

מגיל שלוש והלאה רוב הילדים נהנים מעצם ההתחפשות ודרך התחפושות הם מגשימים את עצמם ומגשימים פנטזיות: למשל ילד ביישן או חלש הבוחר להתחפש לדמות של גיבור על. הדבר מעלה את תחושת הביטחון העצמי שלו.ילדה בוחרת בתחפושת של נסיכה כדי להגשים את הרצון להתיפייף ולהתאפר כמו גדולה. התחפושת היא כלי בשלב זה למימוש חלומות והדבר מהנה מאוד עבור הילד. בחירה בתחפושת היתולית גם היא מהווה מימוש עצמי שכן המחופש יכול להתבדח ולהשתטות.

 

בגילאי בית הספר התחפושת מהווה סטטוס חברתי. הילדים פחות חושבים איך להגשים את עצמם אלא הם עסוקים סביב המחשבה מה יגידו עליהם? האם התחפושת שלהם ילדותית? מקובלת? שימו לב ישנן בנות שירצו בתחפושת חשופה ופרובוקטיבית ועליכם להפעיל שיקול דעת ולחשוב היכן נמצא הגבול שלכם בנושא זה.

 

חשוב להבין, התחפושת לרוב היא ביטוי לעצמי שלהם ולכן חובה עלינו כהורים להיות קשובים לילד, להבין למה הוא רוצה להתחפש, מדוע חשובה לו התחפושת הספציפית, להציע לו את הרעיונות שלכם ונסו להגיע לעמק השווה שבו שניכם תהיו מרוצים. אי אפשר להתעלם מהעובדה ששוק התחפושות רחב  ומחירי התחפושות יכולים להגיע למאות שקלים. זו בהחלט לא בושה לומר לילד שאינכם מסכימים לקנות את התחפושת כי  היא יקרה מדי.  להפך, דווקא שיתוף שכזה יעלה את המודעות של הילד לערך הכסף במיוחד בעידן בו גדלים ילדנו ובטוחים שהכסף גדל על העצים...

 

נכון, "לא כל יום פורים" אך אין צורך להכנס להוצאות כספיות מיותרות בשביל תחפושת אותה ילבש הילד כמה שעות ואחר כך תאוחסן בארון לילד הבא. חשוב לשמור יחד עם השמחה על גבולות. במידה והילד מתעקש על תחפושת מסוימת שאינה בתקציב נסו לחפש תחפושת חלופית העונה על הצורך במחיר הוגן.

 

בחרתם תחפושת והילד מסרב להתחפש?


בחרתם תחפושת ואתם כבר רוצים לצלם אותו להפיץ את התמונה בפייסבוק אך ישנם מקרים שלאחר ימים של חיפוש אחר התחפושת המושלמת ביום בו צריך להתחפש הילד מסרב ללבוש את התחפושת שנבחרה.  רצוי לברר מדוע התחרט ולנסות לשכנעו להתחפש אך במידה והוא מתעקש לכבד את רצונו ולא להתעמת איתו. השתדלו לא לשדר לו שהוא מאכזב אתכם, להפך תנו לו תחושה שאתם מקבלים את בחירתו  ובכך תעניקו לו בטחון להתחפש בהמשך. זה בסדר גם לאפשר לו ללכת עם אביזר או שניים במקום תחפושת וניתן לשלוח אותו לא מחופש עם התחפושת בתיק כך שיוכל להתחפש במידה ויתחרט בגן או בבית הספר.

 אם הוא מתעקש ללבוש תחפושת אחרת אז כמובן שכאן המקום לומר שזוהי התחפושת שבחר ואין תחפושת אחרת. תציבו בפניו שתי אפשרויות: להתחפש בתחפושת אותה קניתם יחד מראש או לא להתחפש כלל.

 

כמה טיפים לסיכום:

  1. בטרם הגיעכם לחנות התחפושות, פיתחו את הקטלוג, בחרו ביחד עד שלוש אופציות של תחפושות אותן אתם אוהבים, זה יעזור להקל על תחושת הבלבול משפע התחפושות שבחנות ויצמצם עבורו את אפשרות הבחירה.
  2. בחרו תחפושת יחד עם הילד ואל תבחרו את התחפושת בשבילו.
  3. בדקו שהתחפושת  נוחה לילד, במידתו ושהבד אינו מציק לו.
  4. כדאי לתת לילד להתחפש בבית לפני החג כדי להתרגל לתחושת התחפושת.
  5. אם התחפושת דורשת איפור פנים כדאי להתאפר בשלבים ולהראות לילד כל פעם שלב נוסף באיפור ומומלץ לעשות "איפור ניסיון" לפני החג.

 

שיהיה חג פורים שמח לכולנו.

 

 

הכר את המומחה: תמר כהן לביא היא מדריכת הורים. יש לכם שאלות אל תמר? אפשר לשלוח אלינו דרך "צור קשר" או לאתר של תמר.

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים