מה זה בייבי יוגה?

הידעתם שיש שני סוגי בייבי יוגה והם ממש לא דומים אחד לשני? הראשון הוא השיטה הרוסית, זו שרואים בטלוויזיה עם הטלטלות וההנפות, והסוג השני הוא שיטה הודית שכוללת הרפיה, מגע ותנועה רכה. 

מה זה בייבי יוגה?

בשנים אחרונות, בעקבות פרסומים בתקשורת, כולנו נחשפנו למושג "בייבי יוגה". אך למרות זאת לא רבים יודעים מה זה בעצם בייבי יוגה ומה באמת עושים בסדנאות אלו.
אם כך – מהי בכלל בייבי יוגה? ואיך היא יכולה לתרום לתינוק שלך?

 

קצת היסטוריה
יוגה היא מסורת עתיקה בת כ- 5000 שנה שמקורה בהודו. פירוש המילה "יוגה" בשפת סנסקריט היא איחוד, הרמוניה, חיבור. חיבור בין גוף לנפש, בין תנועה לנשימה, בין אדם לסביבתו.
גם בייבי- יוגה מדברת על חיבור.

חיבור בין אם לתינוק מתוך התבוננות, הקשבה והבנה עמוקה של צרכיו, ככלי לחיים המשותפים.
למרות היותה שיטה עתיקה, בייבי יוגה הגיעה למערב רק במאה הקודמת והתפתחה ל- 2 זרמים עיקריים:

 • השיטה הרוסית – פותחה ע"י דר' איגור צ'רקובסקי, מתרגל יוגה ואבי לידות המים ברוסיה. לאחר שבתו נולדה פגה, הרופאים ניבאו לה קשיים ועיכובים התפתחותיים רבים. צ'רקובסקי החל לתרגל עימה יוגה ובנוסף פיתח סדרת תרגילים משלו שכללו בין היתר טלטולים והנפות באוויר ובמים. לאחר שהצליח להביא את בתו להתפתחות תקינה, הוא החל לטפל בשיטתו בתינוקות אחרים בעלי לקויות התפתחותיות ומשם שיטתו הופצה הלאה, גם לתינוקות בריאים. שיטה זו הינה השיטה השנויה במחלוקת והיא נחשבת לשיטה אגרסיבית ואף מסוכנת בעיני מומחים רבים.

 • השיטה ההודית – המכונה גם "היוגה הרכה". השיטה ההודית בנויה על עקרונות של יוגה קלאסית של הרפיה, מגע ותנועה ומתאימה לתינוקות רכים. זוהי השיטה הנפוצה יותר, שבה דוגלים רוב המדריכים.
 •  

   

  למה בייבי יוגה?
  מגע ותנועה אלו שני אספקטים שתינוק חווה עוד ברחם, והם ממשיכים ללוות אותו גם לאחר יציאתו לאוויר העולם.

  גם אחרי לידתו התינוק זקוק למגע ותנועה על מנת לגדול ולהתפתח בצורה תקינה.

  תרגול בייבי יוגה מאפשר לתינוק לחזור לחוויה המוכרת לו של מגע ותנועה, להכיר את גופו ולהבין את גבולותיו, לפתח מערכת שיווי משקל, לחזק ולהגמיש את שריריו, ובכך לתמוך בהתפתחותו התקינה.

  זוהי הזדמנות לפעילות משותפת מהנה של הורה ותינוק המאפשרת זמן להתבונן, ליצור קשר, להכיר את התינוק ולהבין את צרכיו.

   

  אז מה עושים בסדנא כזו?
  סדנת בייבי יוגה מיועדת לתינוקות מגיל חודש וחצי ועד שלב זחילה וכוללת בתוכה למידת עיסוי תינוקות ותרגילי יוגה המותאמים ליכולתו וצרכיו של תינוק.

  השיעור מתחיל בחימום הגוף: מתיחות, הרפיה ונשימות להורה, ומגע ומתיחות עדינות לתינוק. התרגול כולל מגוון תרגילים על המזרון או במרחב על ידיו של הורה והם מבוססים על אסאנות (תנוחות יוגה).

  תרגילים אלו מסייעים לתינוק לחזק את זוקפי הגב והצוואר, עובדים על מערכת הצלבות וחציית קו אמצע, מעודדים שכיבה על הבטן, תורמים לבניית טונוס שרירים ועוד.


  כמו כן, במהלך השיעור ניתן דגש על יציבה נכונה של הורה, דרכי נשיאה והרמת תינוק, וחיזוק רצפת האגן.
  טכניקות עיסוי הנלמדות בסדנא מסייעות לתינוק להתמודד בקלות רבה יותר עם כאבי בטן וגזים מהם הוא עלול לסבול בחודשיו הראשונים ותורמות להרגעה, הרפיה ושיפור השינה.


  אך מעבר לכל יתרונות אלו, הסדנא מציעה דרך לתקשר עם התינוק בשפה אותה הוא מכיר היטב- שפת המגע והתנועה. היא נותנת לנו ההורים כלים להתנהלות בטוחה ורגועה יותר עם התינוק ומציעה פעילות מהנה ונעימה יחד.


  ייתכן ויעניין אותך עוד:

  התפתחות התינוק לפי שבועות

  עצירות אצל תינוקות

  תפרחת חיתולים - מה עושים

  ריפלוקס תינוקות

  עקומות גדילה לתינוקות

  כמה תינוק צריך לאכול?   

  הכר את המומחה:  נטלי וינוגרדוב היא אמא לשני ילדים ומדריכת בייבי יוגה, עיסוי תינוקות והתפתחות תינוקות.

   

  Image courtesy of Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

   

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים