שמירת הריון - המדריך המלא

מה זה שמירת הריון ומה התנאים לקבלת הקצבה שנועדה לסייע לנשים בהריון. מה הסיבות לשמירת הריון ומה תעשה אישה הרה בהריון מרובה עוברים? מי זכאית לשמירת הריון דרך ביטוח לאומי, כך תחשבי כמה כסף מקבלים בשמירת הריון ואיך ניתן להקל מעט ולהוציא שמירת הריון בקלות.
שמירת הריון - המדריך המלא
בתוך מאמר זה:


מה זה שמירת הריון?

שמירת הריון הוא מונח שהוגדר על ידי הביטוח הלאומי לצורך מתן קצבה לנשים החוות הריון בסיכון או מצב שבו המשך העסקה יכול לסכן את ההריון או להחמיר את מצבם הרפואי של האם או העובר.
רוב הנשים מניחות כי שמירת הריון פירושה שכיבה במיטה בבית או באשפוז, אך בפועל  קיימים סוגים שונים של מצבי שמירת הריון הנקבעים בהתאם למצב הבריאותי של האשה והריונה.
כך למשל, בקצה האחד של הטווח נמצאות נשים שמקבלות הוראה להימנע ממאמץ ולהשאר בסביבה הביתית ובקצה השני נמצאות נשים שנשארות באשפוז לצורך טיפול והשגחה רפואית צמודה.

מה הסיבות לשמירת הריון?

אפשר לחלק את הסיבות לזכאות לשמירת הריון ל-3 קטגוריות עיקריות:
 • סיכון לתקינות ההריון: תחת קטגוריה זו נמצאים סיכונים שיכולים להביא לכדי לידה מוקדמת או פגיעה בעובר ובהתקדמות ההריון, כדוגמת: צירים מוקדמים או שליית פתח המלווים בדימומים, לידות מוקדמות בהריונות קודמים, רעלת הריון, דינמיקה צווארית המתבטאת באי ספיקה או קיצור של צוואר הרחם המחייב תפר צווארי, מצוקה עוברית לרבות פיגור בגדילה התוך רחמית.

 • החמרת המצב הבריאותי של האם לעתיד: תחת קטגוריה זו נמצאות נשים שההריון החמיר אצלן מחלות קיימות או עורר התפתחות של מחלות ו/או מצבים רפואיים שונים המקשים עליהן לעבוד, כגון: סוכרת (שאובחנה טרום ההריון או סוכרת הריון), מחלות לב שתופעותיהן הוחמרו עקב ההריון, לחץ דם גבוה שאינו מאוזן ודורש מעקב, היפראמזיס גראבידרום - בחילות והקאות מרובות בהריון, כאבי גב שמקורם פריצת דיסק שהוחמרה בעקבות הריון, סימפיזיוליזיס ועוד.

 • תנאי התעסוקה של האם לעתיד: תחת קטגוריה זו נמצאים תנאי תעסוקה קיצוניים הכוללים חשיפה לכימיקלים מסוכנים, קרינה מייננת או מקור חום אשר משפיע על חום גופה ומעלה אותו אל מעל 38.5 מעלות צלזיוס. בהחלטה על בסיס תנאי התעסוקה נלקחים בחשבון פרמטרים של גיל ומצב רפואי. כך למשל אשה הרה שנמצאת במגע רציף עם ילדים (גננת, מורה או רופאת ילדים) וגילה מתחת לגיל 45 יכולה לקבל אישור לשמירת הריון כדי למנוע ממנה את הסיכון להדבק באדמת. גם המצב הרפואי של האשה ומצב ההריון נלקחים כשיקול: אם למשל יש לאשה צוואר רחם מקוצר והיא עוסקת בעבודה פיזית, רופא תעסוקתי עשוי להכריע לטובת שמירת הריון. 
כדאי לדעת: מתלבטת האם העבודה שלך מסוכנת? משרד העבודה והרווחה מפרט על הגבלת החשיפה לגורמי סיכון בתקופת הריון.

שמירת הריון תאומים

הריון תאומים (וכמובן הריון מרובה עוברים) נחשב בדרך כלל בתור הריון בסיכון גבוה מכיוון שהסיכויים בו ללידה מוקדמת, הפלה או רעלת הריון גבוהים פי כמה ביחס להריון עם עובר יחיד.
רופאים רבים ממליצים לנשים בהריון תאומים להתחיל שמירת הריון החל משבוע 26.
כדאי לדעת: על אף כי ביטוח לאומי מכיר בשמירת הריון תאומים כמצב בפני עצמו, הקצבה המשולמת בגינו זהה לקצבה בגין הריון עם עובר יחיד.

 

 

מי זכאית לשמירת הריון דרך ביטוח לאומי?

כדי לקבל גמלת שמירת הריון, ביטוח לאומי מגדיר תנאי זכאות מצטברים עליהם יש לענות:
 • הגמלה ניתנת רק לתושבות ישראל. כך למשל תושבת זרה שהריונה בסיכון לא תהיה זכאית לקצבה.

 • הגמלה תינתן לעובדת - עצמאית או שכירה, שהפרישה דמי ביטוח לאומי במשך 6 חודשים במהלך התקופה של 14 החודשים שקדמו להגשת הבקשה לשמירת הריון. מי שלא עבדה בתקופה זו, יכולה לבדוק האם ניתן לכלול חלק מהזמן בתקופת האכשרה, חודשים נוספים שיכולים להיכלל בתקופת האכשרה.

 • הגמלה תנתן במקרה בו קיים סיכון לאם או לעובר המחייב העדרות מהעבודה לתקופה של 30 יום לפחות. אם הלידה התרחשה לפני תום 30 הימים או קיימת הפסקה ברצף, עדיין תוכלי להיות זכאית לקבלת גמלת שמירת הריון בהתאם לתנאי הביטוח הלאומי.

 • זכאות לשמירת הריון מחייבת שהות בישראל. יציאה לחו"ל בתקופה זו תביא לשלילת הגמלה.

 • התשלום על שמירת הריון נועד לפצות על הפסקת ההכנסה מהמעסיק. קבלת תשלום בגין ימי מחלה, דמי ביטוח וכו' תביא להפסקת התשלום מביטוח לאומי בגין ימים אלו.

כמה כסף מקבלים בשמירת הריון?

באתר ביטוח לאומי תמצאי מחשבון לחישוב דמי שמירת הריון בו תוכלי להזין את תאריך הפסקת העבודה וסכום ההכנסות ב-6 החודשים שקדמו לתאריך זה ולקבל את הסכום שישולם לך ליום כקצבה לשמירת היריון.
סכום זה יוכפל במספר ימי שמירת ההריון בפועל וינוכו ממנו מיסים.
עבור עצמאית, החישוב נעשה על בסיס המקדמות ששולמו לביטוח לאומי.
לאחר קבלת שומה ממס הכנסה, שומות השנה הנוכחית והקודמת יושוו, והקצבה תקבע לפי הגבוהה מביניהן.
כדאי לדעת כי ישנה קצבת מקסימום העומדת על 297.17 ש"ח ליום, כך שגם אם תקרת ההכנסות של האם לעתיד גבוהה ממנו לא ניתן לקבל יותר. הקצבה משולמת כל 20 לחודש עבור החודש שקדם לו.

איך להוציא שמירת הריון בקלות?


הבנת התהליך הביורוקרטי:
כדי להתחיל את התהליך את צריכה להגיש את המסמכים הבאים: תביעה לתשלום גמלה לשמירת הריון (330), אישור רפואי מרופא נשים על הצורך בשמירה וכרטיס מעקב הריון. אישור המעסיק על תקופת ההעסקה, שכרך וההפרשות שבוצעו לביטוח לאומי עבורך. למילוי מקוון או הורדה של טופס שמירת הריון לחצי כאן.

אם הסיבה לשמירה היא תנאי התעסוקה ייתכן שידרש גם אישור של רופא תעסוקתי ומכתב מהמעסיק בנוגע לאופי העבודה ואי מציאת תפקיד חלופי עבורך.

מומלץ לשמור כל הפניה לבדיקות, תדפיסי מוניטור, תיעודי ביקורים במיון ומכתבי שחרור וכל תיעוד של ביקור אצל רופא מקצועי שיכול לסייע לקבלת אישור שמירת ההריון.
כך למשל, אם הסיבה לבקשה היא בעיות אורתופדיות כגון סימפיזיוליזיס או פריצת דיסק, יש לצרף חוות דעת של רופא אורתופד. אם הסיבה נפשית יש לצרף חוות דעת של פסיכיאטר וכן הלאה.

לוחות הזמנים:
רק אחרי שעברו 30 ימי שמירת הריון רצופים ביטוח לאומי יכיר בתביעה שלך, ולכן אין טעם לשלוח את הבקשה קודם לכן. מרגע שעבר פרק הזמן המינימלי ניתן להגיש את הבקשה תוך שנה, אך כדאי לדעת שהאישור אינו מיידי.
הבקשה עוברת לעיון בוועדה רפואית של ביטוח לאומי שמקבלת החלטה על אישור או דחיית שמירת הריון תוך 30 ימים. מי שמאשר את הבקשה הוא רופא גניקולוג מטעם ביטוח לאומי, שיכול לבקש עוד מידע או הבהרות ולכן חשוב לשמור את כל התיעוד הרפואי זמין.

המלצה: כדי למנוע עיכובים מיותרים, מומלץ לוודא שיש לך אישורי מסירה (חותמת התקבל במסירה אישית, אישור דואר רשום, או אישור מסירה במייל).

דיווחים:
מרגע קבלת האישור על זכאות לשמירת הריון, תקבלי את הקצבה תוך כשבועיים. בכל חודש תצטרכי להודיע לביטוח לאומי דרך האזור האישי באתר או במוקד שמירת הריון: 08-6509934

מה חשוב לדעת על שמירת הריון (ולא כולן יודעות)?

 • הריונות שנוצרו לאחר טיפול פוריות או הפלות חוזרות לא בהכרח יחשבו בתור סיבות מוצדקות לשמירת הריון. אם ההריונות תקינים ואינם מהווים סיכון לאם או לתינוק, ביטוח לאומי לא יאשר שמירת הריון עבורם על אף שהם רגישים ויקרים.

 • לא נמצאת זכאית לקצבת שמירת הריון, אך הומלץ לך על מנוחה מעבודה? תוכלי לנצל את ימי המחלה שלך לשם כך ולמעסיק שלך אסור להתנגד לכך.

 • לא נמצאת זכאית לקצבת שמירת הריון אך רופא הגדיר את העבודה שלך כמסכנת אותך או את ההריון? את זכאית לצאת לחל"ת.

 • ילדת במהלך תקופת שמירת ההריון? לא תצטרכי להגיש תביעת דמי לידה והם ישולמו לך אוטומטית.

 • שמירת הריון אינה פוגעת בחופשת הלידה או בסכום דמי הלידה שתקבלי.

ייתכן ויעניין אותך עוד: 


בחרי בית חולים
המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
ליס (איכילוב) - יולדות
וולפסון - יולדות
בילינסון - יולדות
העמק - יולדות
שיבא - יולדות
מעייני הישועה - יולדות
קפלן - יולדות
מאיר - יולדות
הלל יפה - יולדות
לניאדו - יולדות
רמב"ם יולדות
בני ציון - יולדות
פדה-פוריה - יולדות
כרמל - יולדות
זיו - יולדות
ברזילי - יולדות
שערי צדק - יולדות
סורוקה - יולדות
אסותא אשדוד - יולדות
 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA