עיסוי לנשים בהריון – מה כדאי וחשוב לדעת?

בכדי להקל ולו מעט על הסימפטומים הפוקדים נשים רבות בפלא הבריאה הנוצר בגופן, רופאים לא פעם ממליצים על עיסוי במהלך ההיריון המקל על הסימפטומים הפיזיים והנפשיים כאחד. במאמר הבא לירון יעקב – מעסה בכירה, תסביר על מהות המסאג' במהלך ההיריון לצד יתרונותיו וכן באיזה שלב בהיריון מומלץ לגשת לטיפול.
עיסוי לנשים בהריון – מה כדאי וחשוב לדעת?

מסאג' בהריון

להריון יש את הקצב שלו ולא תמיד מסתגל לקצב שאת רגילה אליו. גם אם בהתחלה תצליחי להמשיך כרגיל עם הזמן תיאלצי להאט. שכן מתפתח בתוכך עובר שצריך אותך. הוא צריך אותך קשובה לו וקשובה לעצמך. טובה לו וטובה לעצמך, רגועה למענו ורגועה למענך. לשם כך, את צריכה לזכור שבכל הריצות והמטלות של היום יום יש צורך אמיתי להוריד הילוך ולהקשיב לעצמך, להקשיב לגוף, לבטן ולאוצר שבתוכך. 

עיסוי הריון נותן מענה לדרישות אלו, נותן לך את המרגוע וזמן איכות של ממש עם עצמך והעובר שבבטן. העיסוי גם מסייע לך להסתגל לשינויי הגוף הטבעיים המתרחשים ספונטנית עם הזמן החולף. עוד עובדה קטנה ומרגשת, ככל שהעובר גדל כך את יכולה להרגיש יותר ויותר את תגובותיו לעיסוי. זה כיף גדול לך ולמטפל כאחד.


מהן יתרונות הטיפול?

ככל שההיריון מתקדם כך גם הגוף משתנה מתעצב מחדש ומכין עצמו למצב החדש וללידה הקרבה. שינויים אלה של הגוף עלולים ליצור אי נעימות ואף ליצור כאב באזורים שונים בגוף. כאבי גב, אגן, שכמות, צוואר (ומה לא?). ההמלצה היא לתת לגוף את התמיכה המקסימלית כדי שיעשה את מה שהוא יודע הכי טוב, לכן מומלץ לקבל עיסוי היריון שיתרונותיו נמנים להלן:

  1. עיסוי היריון מסייע להארכת השרירים, הקלה עליהם בזמן שהם עושים את תפקידם בהרחבת האגן כדי שיהיה לעובר מקום להתפתח.

  2. בעת המגע הגוף מפריש הורמונים הנקראים אנדורפינים שהם משככי הכאבים הטבעיים של הגוף. מעבר לכך, העיסוי הוא מרגיע. טכניקת העיסוי הינה איטית התורמת להירגעות של הגוף ולהרפיית המתחים. דבר שיכול לתרום ללידה עצמה.

  3. ככל שגיל ההיריון עולה כך עולה הסיכוי להתפתחות בצקות. מצב זה שכיח מאוד בקרב נשים הרות. מסאג' בהריון יכול לסייע בפיזור הנוזלים המצטברים בגפיים וכך להפחית ואף למנוע את הצטברות בצקות בהריון*.

אופי הטיפול

עיסוי הריון חייב להיות מותאם למי שמקבלת אותו, הרי זוהי האישה ההרה. לכן, העיסוי והסביבה חייבת להיות נוחה, מכילה, מפנקת ומותאמת לצרכי האישה. מכיוון שאישה הרה איננה יכולה לשכב על הבטן, העיסוי צריך להתבצע בשכיבה על הצד או/ו בשכיבה על הגב. בעת שכיבה על הצד ניתן למשוך את הברכיים לכיוון הבטן כדי ליצור נוחות ויציבות מקסימליות של גוף המטופלת ההריונית. 
כמו כן, רצוי להוסיף כריות אשר יתמכו במנח המטופלת בכדי למקסם את נוחות השכיבה בין אם על הצד או על הגב. נשלב בטיפול 3 כריות – כרית מתחת לראש, כרית לפני החזה (היד תחבק את הכרית) וכרית בין הרגליים. 

טיפ קטן ממני: מנח הכריות הזה מומלץ לא רק בזמן עיסוי אלא גם במיטה בבית.

דגש חשוב נוסף, יש שמנים שאינם מתאימים לעיסוי הריון ולכן שמן העיסוי חייב להיות שמן בסיס כמו שמן שקדים או זרעי ענבים. אין לערבב שמנים אתריים מבלי להתייעץ עם גורם מוסמך היכול להמליץ על שמן מתאים. שימוש בשמן שאינו מתאים לעיסוי הריון עלול להוביל לתוצאות לא רצויות ואף מסוכנות. לכן, למטפל חייב להיות את ההסמכה והידע הדרוש על מנת לטפל באישה הרה והוא חייב להתאים את עצמו ואת הטיפול לפי נוחות המטופלת ההריונית.

מתי מומלץ לקבל עיסוי הריון?

לא הוכח קשר בין הפלות לקבלת עיסוי עם זאת ההמלצה היא לקבל עיסוי הריון החל משבוע 14 כאשר שלב זה הוא פחות רגיש והסיכוי להפלות קטן.

כאשר ההיריון תקין (כשההיריון במעקב רופא ואין מצב של הריון בסיכון, רעלת הריון – במצב כזה חובה להתייעץ עם רופא ולקבל אישורו לפני קבלת העיסוי) מומלץ לקבל טיפולים בתדירות המתאימה לך, ההריונית. תדירות זו אינדיווידואלית לכל אחת. לסיכום


עיסוי בעת הריון נותן מענה לכמה צרכים של האישה ההרה. מצרכים פיזיולוגים כמו הקלה על בצקות ושלל כאבים ועד לצרכים נפשיים כמו מרגוע והרפיה. כמו כן, יש לבחור מטפל מוסמך עם התעודות הרלוונטיות המעידים כי אכן הוא יכול לטפל בנשים הרות. בנוסף, ישנה חשיבות לבחירת מטפל או מטפלת עימם את מרגישה בנוח בכדי שתוכלי ליהנות ולממש את מלוא הפוטנציאל של הטיפול.


יש לציין כי אין עיסוי הריון יכול להבטיח שלא יהיו בצקות.

הכר את המומחה:  לירון יעקב - מעסה רפואית ורפלקסולוגית לאמהות עסוקות
הטלפון של לירון - 052-5206566
לעמוד הפייסבוק של לירון: Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA