שכיבה על הבטן והרמת הראש

שכיבה על הבטן היא שלב התפתחותי חשוב שהתינוק לומד מגיל לידה. איך אפשר לעודד את התינוק לשכב על הבטן? איך לעזור לו להרים את הראש? ואיך להרפות ולהניח אותו? כל התשובות במאמר הבא
שכיבה על הבטן והרמת הראש
צילום: רעות אשכנזי

זמן בטן והרמת ראש

שלב התפתחותי חשוב עוד מגיל לידה הוא שלב השכיבה על הבטן והרמת הראש.
לצורך ההתפתחות המוטורית של התינוק, וכבסיס לכל שלבי ההתפתחות שלו, הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות עבור התינוק שלכם זה להקדיש זמן לשכיבה על הבטן או איך שאני קוראת לו "זמן בטן".

סרטון הדגמה איך לעזור לתינוק לשכב על הבטן ולהרים את הראש


מה זה "זמן בטן"?

זמן בטן הוא הזמן שבו התינוק ישכב על הבטן ובזמן הזה תבנה התשתית לכל ההתפתחות המוטורית שלו.
בשכיבה על הבטן התינוק יחזק את חגורת הכתפיים, ילמד להרים את הראש ולהזדקף, בהמשך גם לזחול, להתהפך ולהתיישב.

למה הרבה פעמים "זמן בטן" נדחק הצידה?

עכשיו, אחרי שהבנתם כמה זמן בטן חשוב כאבן דרך בהתפתחות התינוק, אתם בטח מבינים שאי אפשר לוותר עליו. הסיבה שהרבה פעמים "מוותרים" על הזמן הזה, היא שתינוקות בדרך כלל לא מרוצים מהתנוחה הזו בזמן ערות.
זו תנוחה המצריכה הרבה אנרגיה, היא מעייפת וקשה לתינוק ולכן סביר שהתינוק יראה סימנים של אי נוחות, עצבנות ואף בכי בשכיבה על הבטן.
אבל איך אומרים "החיים קשים", אז צפו בסרטון ההדגמה ותראו איך להקל על התינוק בלי לוותר על השלב של שכיבה על הבטן והרמת הראש.

זמן בטן לתינוק

באופן מפתיע, נתחיל את זמן בטן דווקא על הגב. למה? כי לתינוקות יש המון מתח בגוף, ובעיקר באזור בית החזה, שיכול להקשות בשכיבה על הבטן.
נתחיל כשהתינוק שכוב על גבו ונטפח על בית החזה, שימו לב בסרטון לעוצמת הטפיחות, שפשופים מלמעלה למטה ומצד לצד – הרבה מגע בבית החזה שישחרר את התינוק ויסייע בשכיבה על הבטן. נמשיך עם מגע עמוק בגפיים, בידיים וברגליים.
נעזור לתינוק להתהפך מהגב לבטן, לא נהפוך אותו אלא נלמד אותו איך להתהפך.


כשהתינוק בתנוחת שכיבה על הבטן, נעזור לו להתמקם בתנוחה זו ונשים מולו גירוי כלשהוא, כמו צעצוע, שיעודד אותו לשכב על הבטן ולהרים את הראש.
בסרטון הסבר והדגמה איך לעזור לתינוק לשכב על הבטן, להזדקף, להרים את הראש, להנות מתנוחה זו, ולא פחות חשוב, איך ללמד את התינוק להרפות, להניח הראש ולנוח בעת שכיבה על הבטן.

ייתכן ויעניין אותך עוד:


בואי נדבר על זה: 
עדי - בייבי שירי - מלווה התפתחותית.
ליצירת קשר עם עדי בטלפון: 052-6409087

ניתן ליצור קשר עם עדי גם ישירות בוואטסאפ:

או השאירי הודעה ועדי תחזור אליך: Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA