צעצועים התפתחותיים לתינוקות

איזה צעצועים טובים להתפתחות התינוק והאם חייבים לקנות צעצוע בחנות או שאפשר למצוא אביזרים פשוטים בבית שיכולים לשמש כצעצוע התפתחותי לכל דבר ועניין? המאמר הבא יעזור לכם להחליט בין שפע הצעצועים שקיימים מה מומלץ ומה מיותר
צעצועים התפתחותיים לתינוקות
צילום: רעות אשכנזי

מה החשיבות של צעצועים לתינוקות?

משחק זו דרך מעולה ללמידה התפתחותית בכיף. משחק עם צעצועים מפתח את כל החושים – ראייה, מגע ומישוש, ריח, שמיעה ואפילו טעם.
בעזרת צעצועים אפשר לעודד תנועה כמו זחילה, הליכה, מעקב עם העיניים, תיאום יד-עין ועוד. למשחקים תפקיד חשוב בהתפתחות התינוק מבחינה מוטורית, שכלית, חברתית ורגשית.

את מוזמנת לצפות בסרטון שהכנתי בנושא צעצועים התפתחותיים לתינוקות של בייבי שירי

איך לבחור צעצועים לתינוק?

  • לא לגרום לגירוי יתר: בימינו יש שפע של צעצועים לבחור מהם, אבל מה שהכי חשוב זה שלא תעמיסו על התינוק שלכם עודף של צעצועים אשר עלולים ליצור גירוי יתר, התעייפות וחוסר עניין. רצוי לחשוף את התינוק כל פעם לצעצוע אחד ועם הגדילה וההתפתחות לחשוף ליותר צעצועים.

  • לחשוף לצעצועים המותאמים לגיל: בכל גיל יש צעצועים המותאמים ליכולות של התינוק וחשוב להתאים את הצעצוע לגיל ולקצב ההתפתחות שלו.

  • בטיחות במקום הראשון: רכשו ותנו לתינוק לשחק עם צעצוע מותאם לגילו, ללא חלקים קטנים המסוכנים לבליעה וחנק, בלי אביזרים חדים וכו'.

  • עידוד חושי: שימו לב שהצעצועים השונים מעודדים את החושים השונים – צעצוע מרשרש, צעצוע מתגלגל, צעצוע שחור לבן או צבעוני וכן הלאה.

דוגמאות לצעצועי התפתחות לתינוק

מראה: מראה מגרה מאוד את הסקרנות של התינוק, כי הוא רואה בה כל הזמן תזוזה והתרחשות. אם התינוק ששוכב על הבטן והמראה מולו, היא תעודד אותו להרים את הראש; אם הוא יושב הוא יכול להחזיק אותה, להזיז אותה לכיוונים שונים, לראות מה קורה בה. ותוך כדי לתרגל החזקה, קשר יד-עין ואיזון של הגוף. מראה עלולה להיות שבירה, אבל לתינוקות יש מראות צעצוע בטיחותיות ולא שבירות ולכן חשוב לקנות מראה מותאמת לתינוקות.

כדורים גמישים עם חורים: החורים בכדור מאפשרים לתינוק להחזיק בכל תנוחה, מה שמעניק לתינוק תחושת הצלחה חשובה. בנוסף, הוא יכול לכווץ, להרחיב ולחקור אותו עם הפה – זה משחק מגוון ומעניין לתינוק.

שרשרת טבעות: בשרשרת טבעות אפשר להשתמש כמובייל, אפשר לגרות את התינוק למשוך, לאחוז בשכיבה או ישיבה, לגרות לאחיזה בשכיבה על הבטן שתגרום לו להעביר משקל בין המרפקים, לחבר ברכב, לעודד מעקב עיניים ועוד.

בקבוק: בקבוק זה אביזר שלכולכם יש בבית ולא צריך לקנות במיוחד בחנות צעצועים יקרה. כל בקבוק יעשה את העבודה, רק צריך לוודא שאין חלקים קטנים כמו פקק או תווית שמתפרקים ממנו. אפשר לגלגל אותו העל הגוף כמו מערוך, על הידיים, על הרגליים, על הבטן ובית החזה, לעודד את התינוק לשלוח ידיים ורגליים כשהוא שוכב על הגב, לעודד את התינוק לגלגל את התינוק בשכיבה על הבטן, להשתמש בבקבוק כמעודד זחילה וכו'.

ספוג: ספוגים מכל מיני סוגים – ספוג רחצה, ספוג לכלים, מברשת שיניים, מברשות למייקאפ וכו' – זו דוגמא נוספת לאביזר שהוא לא משחק במהות שלו, אבל יכול לשמש כצעצוע לתינוק. ספוגים הם כלי מעולה לחשיפת התינוק למרקמים שונים ומגע שונה.


ייתכן ויעניין אותך עוד:


בואי נדבר על זה: 
עדי - בייבי שירי - מלווה התפתחותית.
ליצירת קשר עם עדי בטלפון: 052-6409087

ניתן ליצור קשר עם עדי גם ישירות בוואטסאפ:

או השאירי הודעה ועדי תחזור אליך:


 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA