כאבי בטן בהריון

לכאבי בטן בהריון קיימות אבחנות מגוונות, אשר תלויות בחומרת הכאבים, מיקום הכאב, השלב של ההריון וסימפטומים נוספים המלווים את הכאב. הכאבים יכולים להצביע על התפתחות תקינה של ההריון, אך במקרים מסויימים גם על מצבים רפואיים משמעותיים הדורשים טיפול רפואי. על מה מצביעים כאבים בבטן התחתונה בהריון? ומה לגבי כאבים בבטן העליונה בהריון? מה חשוב לעשות אם יש לך חום והקאות בנוסף לכאבי הבטן? כל התשובות במאמר הבא.
כאבי בטן בהריון
בתוך מאמר זה:
 
 

כאבי בטן בהריון

כאבי בטן בהריון הם תלונה שכיחה, אך לא קלה לאבחון.
סקלת חומרת הכאבים יכולה לנוע בין אי נוחות קלה (התכווצויות ודקירות בבטן התחתונה או בבטן העליונה), ועד לכאבים קשים (חוסר יכולת לשבת ואי נוחות קשה).
קיימים כאבי בטן וסימפטומים, שמרמזים כי קיימת סכנה המחייבת טיפול רפואי מיידי, וכאבי בטן פחות חמורים.
מיקום הכאבים יכול להשתנות בין כאבים בבטן התחתונה, כאבים בבטן העליונה וכאבים בצידי הבטן, אך המיקום לכשעצמו לא מספיק להבנת הגורמים.
כמו כן, את כאבי הבטן בהריון ניתן לייחס לשלבים שונים בהריון, וניתן לחלקם לכאבי בטן בטרימסטר ראשון, טרימסטר שני וטרימסטר שלישי.
מאחר ולא פשוט לבצע את האבחנה, אך מצד שני ההשלכות עלולות להיות קשות, מומלץ בכל הופעה של כאב בטן בהריון לגשת לבדיקה של רופא.
 

 

 

כיצד ניתן לאבחן כאבי בטן בהריון?

כאמור, כאב בטן בהריון הינו נושא מורכב עם אבחנה מבדלת רחבה ולעיתים קשה לביצוע.
אבחון והבנת הסיבות לכאב מורכבים ממספר סיבות:
  1. ריבוי מערכות: בבטן איברים ממערכות שונות, כאשר כל מערכת יכולה להיות הגורם לכאבי בטן. המערכות השונות הם: מערכת הרבייה (רחם, שחלות וחצוצרות), מערכת השתן (כליות, שלפוחית השתן והשופכה) ומערכת העיכול (מעיים, קיבה, כיס המרה והכבד).

  2. תזוזת איברים: כאבי הבטן מחולקים לפי אזורים – כאבים בבטן תחתונה, אמצעית ועליונה. הכאבים מאופיינים בהתאם לאיבר באותו אזור ממנו נובע הכאב. בעקבות ההריון, הגדילה של הרחם והשינוי האנטומי של האיברים השונים בבטן הביטוי והאבחון של כאבים שונים בבטן יכול להשתנות, והתלונות / סימפטומים שונים ממצב לא הריוני. לדוגמא דלקת של התוספתן, שמתבטאת בכאב בבטן ימנית תחתונה לא בהריון, יכול להתבטא בכאב בטן אמצעית או אפילו בטן עליונה בהריון.

  3. אמצעי הדמיה שונים: אמצעי ההדמיה העומדים לראשות הרופאים שונים בזמן ההריון. לא עושים שימוש בהדמיות עם קרינה מייננת כדוגמת צילום רנטגן או CT בהריון, ומעדיפים שימוש באולטרסאונד או MRI. לעיתים האבחנה קשה באמצעי הבדיקה האפשריים.
בגלל הסיבות לעיל לא רק שהאבחנה לא ניתנת לביצוע על ידי המטופלת, גם עבור הצוות הרפואי מדובר בנושא מורכב. לצורך אבחנה מדויקת נדרשת הפעלה של מגוון אמצעים: בדיקה גופנית של האישה ההרה, שימוש באמצעי הדמייה, בדיקות מעבדה שונות וכו'.
 

האם ניתן לחלק את הכאבים לפי אזורים בבטן?

חלוקה אזורית של כאבי הבטן בהריון: כאבים בבטן התחתונה, בבטן העליונה ובצידי הבטן; היא חלוקה בעייתית, שכן המבנה האנטומי משתנה לאורך ההריון, ולכן חשוב להתייחס בנוסף למיקום הכאב גם לשלב בו את אישה הרה וסימפטומים נוספים המלווים את הכאבים.
 

כאבים בבטן התחתונה בהריון

בתחילת ההריון, טרימסטר ראשון להריון, כאבים כגון אי נוחות, התכווצויות או דקירות בבטן התחתונה, בעיקר אם היא מלווה בדימום, יכולים להעיד על הפלה או הריון חוץ רחמי. כמו כן, כאבים מסוג זה יכולים להעיד על דלקת בדרכי השתן, במקרה זה הכאבים יהיו מלווים בתכיפות גבוהה, דחיפות וצריבה במתן שתן.
 
בהמשך ההריון, מטרימסטר שני והלאה, כאב בבטן תחתונה ומרכזית יכול להעיד על צירים מוקדמים, במיוחד אם מדובר על כאב שבא והולך. בנוכחות דימום עלול להיות מצב של תחילת לידה או היפרדות שלייה, הדורשים התערבות מיילדותית מידית.
 

כאבים בצד ימין בבטן תחתונה

באופן הקלאסי, לא בהריון, כאבים בבטן הימנית התחתונה, המלווים בדרך כלל בבחילות, הקאות, הרגשה כללית לא טובה וחום, יכולים להעיד על דלקת תוספתן.
אך בהריון אבחנה זו לא מחייבת, וקיים ספקטרום רחב של סיבות בהתאם לשבוע של ההריון כגון הריון מחוץ לרחם, תסביב של השחלה, דלקת בדרכי השתן ועוד.
כמו כן, דלקת של התוספתן בהריון יכולה אפילו להתבטא בכאבים בבטן העליונה, בשלבים מאוחרים של ההריון.
 

כאבים בצד שמאל בבטן תחתונה

כאבים מותניים המלווים בחום וכאב במתן שתן אופייניים לדלקת בכליות - פיאלונפריטיס, ובמקרה זה יש צורך באשפוז וטיפול אנטיביוטי דרך הוריד.
חשוב לדעת, כי בהריון יש עלייה בשכיחות דלקות בדרכי שתן (גם בשלפוחית וגם בכליות) והטיפול במצבים אלו בהריון מחמיר יותר, כיוון  שפוטנציאל הסיבוכים גבוה מאשר שלא בהריון.
 

כאבים בבטן העליונה בהריון

בחצי השני ובשלבים מתקדמים בהריון כאב ברום הבטן, המתבטא בלחץ או דקירות בבטן העליונה, ובעיקר אם הוא מלווה בעליית לחץ דם, טשטוש בראייה וכאב ראש, יכול להצביע על רעלת הריון - מצב רפואי משמעותי המחייב בדיקה רפואית באופן מיידי.
 

כאבים בצד ימין בבטן עליונה

כאבים בבטן ימנית עליונה אופייניים בדרך כלל לכבד ולכיס המרה, אך לא מחייבים בהריון. 

כאבים בצד שמאל בבטן עליונה

כאבים אלו בדרך כלל קשורים יותר למערכת העיכול, מעי גס וקיבה, אך לא מחייבים בהריון.
 
קבוצת וואטסאפ לנשים בהריון
 

כאבי בטן בתחילת הריון

אילו תופעות נוספות אופייניות לכאבי בטן בתחילת ההריון
כאבי בטן בנוכחות בחילות והקאות יכולים להעיד בתחילת ההריון על אחת מהתופעות הבאות:
  • היפראמזיס גרווידרום - תופעה זו היא למעשה בחילות ההריון "המפורסמות"
  • גירוי יתר שחלתי - שכיח בעיקר בנשים שהרו בעזרת טיפולי פריון
  • דלקת המעי - גסטרואנטריטיס
  • דלקת בדרכי השתן - UTI
  • דלקת של כיס המרה - Cholecystitis
  • דלקת של התוספתן - אפנדציטיס

על מה מצביעים כאבי בטן בהריון המלווים בחום?

במצבים בהם בנוסף לכאבי הבטן יש גם חום, הדבר יכול להצביע על תהליך דלקתי או זיהומי המצריך טיפול אנטיביוטי ולעיתים אף ניתוחי.
במקרים כאלה יש לפנות במהרה לרופא, על מנת שהאבחנה והטיפול יהיו מהירים ככל הניתן.
 

כאבי מחזור בהריון 

כאבי מחזור בהריון מתייחסים לתחושת התכווצויות של הרחם, הדומים לכאבים המופיעים בזמן שמופיע הדימום הוסתי. 
בתחילת ההריון, התלונה יכולה להיות שפירה (תקינה), כי הכאבים נובעים כתוצאה מגדילה והתרחבות של הרחם ושל איברי האגן. אם התחושה מלווה בדימום זה יכול להעיד על מצב לא תקין כגון המצריך בדיקת רופא באופן מיידי.
 
בתחילת ההריון "כאבי מחזור" בבטן התחתונה גם בצד ימין וגם בצד שמאל יכולים להעיד על מצבי חירום רפואיים כמו הריון מחוץ לרחם או תסביב של שחלה – מצבים שדורשים טיפול רפואי.
בשלבים מתקדמים בהריון, בשליש השני ובשליש השלישי, כאבי התכווצות ברחם עלולים להצביע על פעילות רחמית או צירים מוקדמים.
במצב כזה קיימת סכנה ללידה מוקדמת ולכן יש לבצע מעקב מוניטור ולבדוק את אורך צוואר הרחם.
 
כאבי מחזור בהריון
 
 

כאבי קיבה בהריון וקלקול קיבה בהריון

גסטרואנטריטיס – דלקת קיבה או קלקול קיבה בהריון היא תופעה שכיחה, המלווה בדרך כלל בבחילות והקאות, כאבי בטן עוויתיים, שלשולים ולעיתים יש חום. 
המטופלת לא יכולה לעשות את האבחנה המבדלת לבד, ולכן חשוב להיבדק.
במידה ורופא מאבחן גסטרואינטריטיס, הטיפול הוא כמו במצב לא הריוני – דיאטה ממזונות מסוימים, שתייה מרובה, מנוחה, לעיתים טיפול אנטיביוטי כתלות בגורם.
בהריון ישנה סכנה להידבקות בחיידק הליסטריה, שקיים במזונות לא נקיים, בשר ודגים לא מבושלים.
 
במצב זה קיימת סכנה לזיהום של מי השפיר ולהפלה. סימנים נוספים הם כאבי בטן משמעותיים ותחושת "התכווצויות" של הרחם. 
מי שסובלת מכיב כיבה באופן קבוע צריכה ליידע את הרופא המטפל לפני או בתחילת ההריון על מנת להתאים את הטיפול התרופתי להריון.
 

כאבים בטבור בהריון

כאבים סביב הטבור בהריון נוצרים בדרך כלל בגלל גדילה של הרחם, וברוב המקרים לא מצביעים על מצב מסוכן או מצב שדורש התערבות רפואית מיידית, למעט מצב שנקרא בקע כלוא.
בקע כלוא הוא פגם בדופן הבטן, אשר גורם ללולאת המעי להיכלא בתוך הפגם, ובעקבות כך עלולים להיגרם מצבי חירום רפואיים כגון חסימת מעיים או נמק של לולאת המעי.
מצב זה ילווה בכאבי בטן קשים, בחילות והקאות, ובמקרה זה יש לפנות לבדיקת רופא.
 

טיפולי פריון וכאבי בטן בהריון

אצל נשים שעברו טיפולי פריון, כאבי בטן, בעיקר בטרימסטר הראשון, יכולים להצביע על גירוי יתר שחלתי ובקבוצה זו ישנה שכיחות גבוהה יותר של הריונות חוץ רחמיים והריונות מרובי עוברים.
 
בנוסף לכל האמור לעיל, במקרים נדירים מאוד כאבי בטן בהריון יכולים להצביע על גידולים או מיימת, דימום בבטן או חסימת מעיים.
 
חשוב לדעת שכאבי בטן בהריון יכולים להצביע על מגוון סיבות רפואיות המצריכות התייחסות רפואית החל מטיפול תרופתי ועד לאשפוז או ניתוח במקרים חמורים, לכן חשוב לא לעשות את האבחנה בעצמך ולגשת לבדיקה רפואית במקרים של כאבי בטן בהריון.
 
 
ייתכן ויעניין אותך עוד:
 
 
הכר את המומחה: דר' אלדד קטורזה מומחה ברפואת נשים, אולטרסאונד מיילדותי, שקיפות עורפית וסקירות מערכות. סקירות מכוונת למח העובר, זיהוי או שלילת הדבקת העובר ב-CMV. מומחה בהדמיית מוח העובר- אולטרסאונד וכן MRI עוברי.
לאתר של ד"ר קטורזה
 
 

 

בחרי בית חולים
המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
ליס (איכילוב) - יולדות
וולפסון - יולדות
בילינסון - יולדות
העמק - יולדות
שיבא - יולדות
מעייני הישועה - יולדות
קפלן - יולדות
מאיר - יולדות
הלל יפה - יולדות
לניאדו - יולדות
רמב"ם יולדות
בני ציון - יולדות
פדה-פוריה - יולדות
כרמל - יולדות
זיו - יולדות
ברזילי - יולדות
שערי צדק - יולדות
סורוקה - יולדות
אסותא אשדוד - יולדות
 Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA