כלבים חכמים בשמש

אורי מגד אומר שכאשר יוצאים לטייל עם הכלבים בשמש, צריך לדאוג להם לצעצועים, אוכל וצל בדיוק כמו לילדים שלנו. 

כלבים חכמים בשמש
צילום: אורי מגד

הקיץ והחופש כבר כאן ואנחנו רוצים לצאת מהבית ולבלות עם כל המשפחה. כדי שגם הכלבים וגם הילדים יוכלו ליהנות ממגוון הפעילויות החלטתי להזכיר לכם שגם לחבר המשפחה הכלבי שלנו צריך להתייחס בדיוק כמו שאנחנו דואגים לילדים לקרם הגנה כובע ושתיה מרובה. חשוב לשמור על הכלבים, כי במקרים מסוימים ללא השגחה ותשומת לב, חוויות הקיץ עלולות לגרום לסבל לכלב ואף להתייבשות.

 

שעות מומלצות לשהיה בשמש וממה להזהר

גם לילד וגם לכלב לא מומלץ לשהות בים בשיא החום. חשוב לנהוג באחריות ולהגיע בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה"צ-ערב. בשביל שלא יהיה לכלב חם מידי על החול הלוהט, ישנם משטחים שתוכלו להניח וישמשו לבידוד מהחול. משטחים אלה אינם קולטים חום ומאפשרים לכלב לנוח עליהם. גם מחצלות וסדינים בהירים יעשו את העבודה. זכרו לשהות במקום מוצל, החשיפה לשמש לא בריאה לאף אחד מאתנו.
בעוד אתם והילדים תוכלו לרחוץ בכל חוף, לכלבים הרחצה מותרת רק באזורים המורשים לכניסת כלבים. כדי להימנע מקנסות וגרימת עוגמת נפש למתרחצים האחרים, הימנעו מכך מראש. תתפלאו, אבל ישנם אנשים שאינם חובבים כלבים ובטח באזור בו הם רוחצים. גם בחופי הכלבים יש לשמור על הכלבים בקפידה, מכיוון שהיציאה מהשגרה עלולה לגרום לכלב להתנהג בשונה מהרגיל.

 

 

בקיץ נהוג לספר את הכלבים מאוד קצר, כנגד החום, אך הפרווה הזיפית שקרובה לעור הכלב מסייעת בין השאר להגן עליו מקרני השמש ובמידה ותגלחו אותו לחלוטין, עורו של הכלב עלול להישרף.

זפת בחופים היא בעיה גדולה. היא עלולה להימצא בחופים מסוימים ועלולה להידבק לפרוותו של הכלב, לגרום לכוויות והרעלות אם בטעות יבלע אותה בניסיון לנקות את פרוותו, אז וודאו שאתם לא מתיישבים באזור כזה.

היזהרו ממדוזות! ממש כמו ילדים ותינוקות, גם לכלבים אסור לבוא במגע עם מדוזות. המגע עלול לגרום לכוויות, פריחות, גירודים, וגרוע מכך אם הכלב החליט שהמדוזה טעימה לו.

לאלה מאיתנו שאוהבים לשחות ביחד עם הכלבים קיימות חליפות הצלה לכלבים שמצוידות במחזיר אור, כך שתוכלו להבחין בכלב גם בשעות הערב. לכלב יהיה קל יותר לשחות ולהיראות אם תרגילו אותו אליה. אז גם לילדים תהיה חליפה שמגינה מקרני השמש וגם לכלב.

 


שתיה, משחקים ונשנושים 

ממש כפי שאתם דואגים לילדים למים, תדאגו גם לכלב ואל תשאירו אותו מיובש. הניחו קערת מים מלאה וזמינה באזור מוצל (כי אף אחד לא אוהב לשתות מים חמים). אם הכלב נמצא בתנועה ומגלה סימני עייפות, קררו אותו מיד עם מגבת רטובה ועברו למקום מוצל.
אם הכנסתם לצידנית בירות או שתיה קרה לילדים, מדוע לא להכין גם כיבוד לכלב? קחו מרק עוף ללא תבלינים ושפכו אותו בזהירות למגש קוביות הקרח, קחו את קרחוני המרק לים ותנו גם לכלבכם ליהנות מארטיק צונן. גם קוביות קרח רגילות יעשו את העבודה, למרות שמניסיון מרק עוף יהיה להם טעים בהרבה.

את הצעצועים תוכלו למלא גם כן במים או במרק, להקפיא ולהביא אותם קפואים לים. כך תגרמו להנאה לכלב ובנוסף תמנעו ממנו לאסוף מכל הבא ליד בחוף הים.
כלבים, כמונו בדיוק, עלולים להשתעמם בים וכתוצאה מכך להטריד אתכם ואת שאר הרוחצים. נצלו את המרחב למשחק כמו צלחת מעופפת, כדור טניס או כל דבר שיצוף בקרבת המים ויעניין את כלבכם. תוכלו למצוא מגוון צעצועים כאלה בחנויות ציוד של בעלי חיים. 
זכרו בסוף היום לשטוף את הכלב היטב. המלח עלול לגרום להם לסבל וגירודים, אז ביציאה מן הים שטפו אותו, ואת עצמכם והילדים במים מתוקים. ציפורני הכלב מתרככות במגע עם מים ולכן ריצה מאומצת לאחר השהייה בים עלולה לגרום לפציעתו. ייבשו את הכלב היטב עם מגבת גם בכפות הרגליים ובציפורניים, בטרם תיכנסו לרכב. לאחר החזרה הביתה תעשו מקלחת גם לכלב ותראו אותו צונח לישון מאושר מהבילוי בים.

אל תשכחו לבלות בקיץ, לעשות הרבה כיף ולאסוף חוויות. נתראה בכתבה הבאה.

 

לכתבות נוספות:

 

הכירו את המומחה שלנו: אורי מגד הוא מאלף כלבים ומומחה בטיפול התנהגותי (סוציאליזציה לגיל הרך).

 

 

תוכנת על ידי Vital - בניית אתרים