10 צעדים אפקטיביים לגמילה ממוצץ

האם המוצץ הוא זה זה שקובע את סדר היום גם בבית שלכם? כנראה שהגעתם לשלב הגמילה מהמוצץ. מתי כדאי להתחיל ובאיזה גיל? ואילו 10 צעדים הכרחיים כדי להיגמל מהמוצץ.

10 צעדים אפקטיביים לגמילה ממוצץ

לפני שהפכתי לאמא, הצהרתי שלילדים שלי לא יהיה מוצץ. ממש נגעלתי מחתיכת הגומי שילדים מכניסים לפה, ואני בעצמי מצצתי אצבע כשהייתי צעירה אז היה  לי ברור שיש משהו חלופי.

היו לי הרבה הצהרות כאלו, הילדים שלי לא יראו הרבה טלויזיה, הילדים שלי לא ישנו במיטה שלי ועוד כהנא, אבל כשהבכור נולד וחיפשתי משהו שיעזור לו להירגע, שמחתי מאוד שיש את המוצץ להושיעני. וגם אני, כמו הרבה הורים, אחרי כמה שנים, רק רציתי לזרוק את חתיכת הגומי הזו לפח.

 

למה צריך לגמול ילדים ממוצץ?

המוצץ משמש כאמצעי הרגעה לתינוקות ופעוטות, אבל בגיל מאוחר יותר, הם צריכים ללמוד להירגע ולדחות סיפוקים בדרכים נוספות כחלק מהתפתחותם ומרכישת ביטחון בעצמו ואמון בכיולותיהם. הגמילה ממוצץ תסייע לו לרכוש מיומנויות אלו.

 

למה ילדים מתקשים להיגמל מהמוצץ?

המוצץ הו אמצעי הרגעה עבור התינוק, היתרון במוצץ הוא שהתינוק אינו תלוי בהורה לצורך ההרגעה והחיסרון הוא שלעיתים ההורים טועים ומציעים לתינוק מוצץ כאשר הוא זקוק למשהו אחר, לחיבוק מנחם, לאוכל או לשינה.

מעבר לגיל שנה, המוצץ הופך להיות הרגל שאיתו הפעוט נרגע, וכמו כל הרגל, הוא מתקשה בהמשך להיגמל ממנו.

 

 

 

מתי כדאי לגמול ממוצץ

כדאי להתחיל לגמול ילד ממוצץ בגיל שנתיים וחצי, בגיל זה הצורך במציצה פוחת. אולם, אם הילד אינו בשל לגמילה, אפשר לחכות. גמילה עד גיל ארבע תמנע נזק לשיניים.


גמילה ממוצץ בהשראת הספר סבתא מוצצים

לצפייה בקישור:

https://www.youtube.com/watch?v=mWqYLAjXW3A


 

להלן 10 צעדים לגמילת ילדכם מהמוצץ

  1. בשלות - הגמילה ממוצץ צריכה להתבצע כשהילד בשל לכך. הוא צריך שיהיו לו דרכים נוספות להירגע וכן להיות מסוגל לדחות סיפוקים. אם הוא עדיין אינו בשל, מומלץ לעבוד איתו על מיומנויות אלו, טרם תחילת התהליך.

  2. פרה פרה - מומלץ לבחור מועד בו הילד אינו מתמודד עם שינוי נוסף כמו כניסה לגן חדש, לידת אח, מעבר דירה ועוד. כך שיוכל לגייס את משאבים הנחוצים לו להתמודדות עם הגמילה.

  3. לא בבת אחת – ננהל את התהליך באופן הדרגתי. תחילה נגביל את השימוש במוצץ למקומות ומצבים מסוימים, בבית, באוטו, ובשינה. ניתן לבצע זאת במספר שלבים. השלב האחרון יהיה הורדת המוצץ בשינה. יתכן שילדכם יהיה יזדקק לעזרתכם בהרדמות בלילות הראשונים ללא המוצץ, היו שם עבורו ובהדרגה אפשרו לו להתמודד לבד.

  4. שיתוף והתייעצות - ננהל את התהליך בשיתוף עם הילד. בכל שלב נודיע לו מראש מה הולך להיות ונשאל אותו מה יעזור לו להתמודד כשקשה לו.

  5. נחישות ועקביות - נהיה ברורים וענייניים, נגדיר את גבולות המוצץ, נאמר לו שאיננו מבינים אותו כשהוא מדבר עם מוצץ ונמתין שיוציא אותו. נהיה סבלניים לא נתייחס לדבריו כל עוד הוא לא מוציא את המוצץ מהפה.

  6. הרבה עידוד - נעודד את הילד בכל פעם שיצליח להתגבר על הרצון להשתמש במוצץ. נדגיש את התועלת שבמאמץ שלו. "עכשיו אני מבינה אותך טוב יותר" "רצית את המוצץ והתגברת, הנה אתה מסוגל". גם כשהוא לא מצליח, נעודד אותו ונהיה אופטימיים בקשר לעתיד.

  7. שמירת אמון – לא נעלים את המוצצים, ולא נאמר שמישהו "אכל" או לקח אותם. אם הילד בוחר לזרוק בבת אחת את כל המוצצים, אפשר לקיים "טקס זריקת מוצצים" חגיגי. במידה ויתחרט מאוחר יותר או יתקשה להתמודד עם המצב החדש, נעזור לו להתמודד בדרכים חלופיות מבלי לחזור למוצץ.

  8. נעזר בגורמים חיצוניים – כמו הרבה מבוגרים, גם ילדים מושפעים מאנשי מקצוע. שיחה על הפסקת המוצץ בביקור אצל רופא השיניים שיסביר את הנזקים האפשריים של המציצה, יכולה לעשות לפעמים עבודת שכנוע מצוינת.

  9. ומה עם פרסים? – הפרס הכי טוב שהילד מקבל מויתור על המוצץ הוא תחושת המסוגלות והצמיחה שלו. כל פרס חומרי מפחית מערכם של אלו ומלמד אותו שכדאי לו להתאמץ רק עבור תמורה חומרית. אם אתם בכל זאת זקוקים לדרך נוספת לעודד ילד שמתקשה להיפרד מהמוצץ, ערכו טבלה והדביקו מדבקה בכל פעם שמצליח, ואחרי מספר מדבקות, צאו לבילוי משותף, הוא יעריך זאת יותר מכל מתנה קנויה.

  10. סבלנות – כמו כל תהליך, הפרידה מהמוצץ עשויה לקחת זמן, היו סבלניים והאמינו בילדכם, כדי שהוא יוכל להאמין בעצמו.

 

לסיכום  - המוצץ הוא כלי עזר נוח מאוד עבורנו ולכן אנחנו מציעים אותו לתינוק הצעיר. הגמילה ממנו היא חשובה להתפתחותו אך התהליך עצמו לא פחות חשוב לחיזוק הביטחון העצמי של ילדנו וליחסים בינינו. לכן כדאי להשקיע בתהליך נכון ומובנה.ייתכן ויעניין אותך עוד:


הכר את המומחה: אודיל רוזנפלד מנחת הורים בגישת אדלר, יועצת שינה ודולה לאחר לידה, מייעצת להורים בגמילה מחיתולים

 www.odile.co.il

https://www.facebook.com/RosenfeldOdile Made with ❤ by PEOPLE
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA